Porady

Czy wełna mineralna to najlepszy materiał do ocieplenia poddasza?

Czy wełna mineralna to najlepszy materiał do ocieplenia poddasza?

Szukasz materiału do ocieplenia poddasza? Zapewne w swoich rozważaniach wziąłeś pod uwagę wełnę mineralną. To popularna i skuteczna izolacja stosowana od lat w domach jedno- i wielorodzinnych. To właśnie z tego względu cieszy się dużym zaufaniem inwestorów, jak również jest polecana przez ekspertów. Z czego wynika ta sympatia? Dowiedz się więcej na temat wełny mineralnej i zyskaj absolutną pewność, co do słuszności swojego wyboru.

Dlaczego wełna sprawdzi się do ocieplenia poddasza?

Wełna mineralna (zob. https://www.diamondexpert.pl/kategoria/welna-mineralna/) to dobry wybór na każde poddasze. Wynika to przede wszystkim z właściwości technicznych tego materiału izolacyjnego. Wełna ma wysoki współczynnik izolacyjności akustycznej, tzn. znacznie zmniejsza hałas na poddaszu, który bywa szczególnie dokuczliwy podczas deszczu czy burzy. Ponadto ma doskonałe właściwości termoizolacyjne, co oznacza, że jest skuteczną barierą dla ciepła uciekającego przez dach. Minimalizuje straty energii, zatem odczujesz nie tylko komfort termiczny, ale też obniżenie rachunków za media.

Wełna uchodzi za materiał niepalny, co zdecydowanie poprawia poczucie bezpieczeństwa. Wysoki poziom ochrony przed pożarem to coś, co jest bardzo ważne szczególnie na poddaszach. Wełna zadziała tutaj jako izolacja – nie tylko sama się nie zapali, ale też nie będzie przewodziła ognia na dalsze elementy konstrukcyjne stropu.

Jaka wełna sprawdzi się na poddaszu?

Gdy zdecydujesz się na ocieplenie poddasza wełną, musisz wybrać materiał o odpowiednich parametrach. W tym przypadku zwróć uwagę na współczynnik lambda – im niższy, tym lepiej, co sugeruje, że przenikalność ciepła będzie na optymalnym poziomie. Co do grubości, to tutaj należy sugerować się opracowanym już wcześniej projektem architektonicznym. Jest ona obliczana z uwzględnieniem indywidualnego zapotrzebowania budynku na energię, jak również ewentualnego ryzyka pożarowego. Zarówno wełna szklana, jak i skalna jest polecana do izolacji poddasza. Wybór konkretnego produktu to pierwszy krok do sukcesu, drugim jest prawidłowo przeprowadzony montaż.

Ocieplenie poddasza wełną

Przy ocieplaniu poddasza wełną mineralną trzeba sprawdzić, jaki jest układ poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Przed rozpoczęciem prac warto przeprowadzić dokładne pomiary, aby nie zabrakło materiału i nie pojawiły się mostki termiczne. Zgodnie z popularną praktyką, układa się dwie warstwy wełny o takich samych lub różnych grubościach, przy czym ważne jest, aby druga była ustawiona pod kątem prostym względem pierwszej.

Dobrze dobrana i przycięta wełna umieszczona między krokwiami utrzyma swoją pozycję nawet bez sznurkowania. Również na wykończeniu nie należy zbyt mocno dociskać aluminiowych klamer, aby pozostawić przestrzeń dla paroizolacji przed montażem suchej zabudowy z płyt.

Similar Posts