Porady

O czym warto pamiętać, decydując się na drewnianą podłogę?

Podłogi drewniane cieszą się ogromną popularnością. Nie ma się co dziwić, są cieplejsze od płytek i dają gwarancję trwałości na długie lata. Parkiety drewniane to usługa, która jest dla wielu inwestycją na wiele lat. Warto jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę wybierając firmę wykonującą parkiet, aby móc cieszyć się wysokiej jakości podłogą na długie lata.

Profesjonalne parkiety drewniane

Firma Budnik oferująca parkiety drewniane musi charakteryzować się wysoką jakością wykonywanych usług. Na jakość wpływ ma przede wszystkim doświadczenie w montażu i oczywiście rodzaj użytych materiałów. Niektóre firmy mają w swojej ofercie konkretne gatunki drewna, warto wówczas zgłębić wiedzę, czym charakteryzują się dane gatunki i jaką mają twardość. To właśnie ich twardość będzie miała ogromny wpływ na trwałość podłogi.

Drugim elementem decydującym o jakości i trwałości parkietu drewnianego jest odpowiednio dobrany lakier. Firmy świadczące profesjonalne usługi doskonale o tym wiedzą, dlatego też rodzaj drewna oraz lakieru dobierają pod względem intensywności użytkowania podłogi. Dla przykładu parkiet w sali gimnastycznej narażony jest na zupełnie inne warunki użytkowania niż parkiet w sypialni. Dlatego też wybierając firmę, stawiaj zawsze na profesjonalizm i wiedzę!

Odpowiedni dobór gatunku drewna do rodzaju podłogi

Profesjonalne firmy zwykle mają bogatą ofertę jeśli chodzi o gatunki drewna. W tego typu ofertach znajdziemy dobrze znane, krajowe surowce takie jak dąb, jesion czy orzech. Niemniej jednak dużą popularnością cieszą się również parkiety drewniane wykonywane z drewna egzotycznego. Tutaj na szczycie plasują się takie drzewa jak Merbau, Jatoba czy Wenge. Parkiety drewniane wykonane z tych gatunków niezwykle pięknie się prezentują i charakteryzują się również wysoką trwałością.

Należy jednak podkreślić, że odpowiednie dobranie lakieru pozwala tutaj na uzyskanie różnego efektu. Jeśli chcemy wydobyć naturalny wygląd drewna, musimy zastosować zupełni inny rodzaj lakieru, niż w przypadku chęci uzyskania wysokiego połysku. Dlatego po raz kolejny warto podkreślić, że niezwykłe znaczenie przy wyborze ma profesjonalizm, wiedza i doświadczenie firmy wykonującej podłogę.

Parkiet drewniany z lakierem barwionym, czy przeźroczystym?

Wiele osób decyduje się skorzystać z lakierów barwionych, które dają bardziej spektakularne efekty wizualne. Warto tutaj podkreślić, że tego typu lakier należy dobierać bardzo ostrożnie. Takie rozwiązanie może zwiększyć bądź też zmniejszyć wyrazistość słojów w drewnie. Osoby ceniące tę estetykę powinni wziąć to pod uwagę. Co więcej, zastosowanie lakieru barwionego drewno może spowodować, że wszelkie zarysowania będą znacznie widoczniejsze, niż w przypadku zastosowania lakieru bezbarwnego.

Odpowiedź na to, który rodzaj lakieru wybrać nasunie się sama, jeśli odpowiecie sobie na pytanie, czy wolicie naturalny wygląd drewna, czy jednak chcecie nieco go „podkręcić”, nadając charakterystycznej barwy i lekko go zaciemniając.

Similar Posts