Porady

Projekt domu w zabudowie szeregowej

Projekt domu w zabudowie szeregowej

Każdy, kto mierzy się z zamiarem budowy swojego domu, musi dokonać wyboru rodzaju zabudowy. Jest to podstawowy etap przy opracowywaniu projektu. Korzystnym rozwiązaniem może okazać się zabudowa szeregowa.

Czym jest zabudowa szeregowa?

Zabudowa szeregowa jest typowym rodzajem zabudowy, jaki można spotkać na obrzeżach miast. Pod względem konceptualnym sytuuje się gdzieś pomiędzy systemem blokowisk a pojedynczymi domami.

Według definicji zabudowa szeregowa odnosi się do takiego jej typu, który przyjmuje rozbudowane segmenty jako podstawowy klucz architektoniczny. Ujmując prościej, chodzi o tworzenie z kilku lub nawet kilkunastu domów utrzymanych w tym samym designie, segmentów, które połączone są bocznymi ścianami. Tak zgrupowane domostwa tworzą szereg mający elewację z tyłu oraz z przodu. Każdy dom ma swoje własne wejście oraz wydzielony ogród na tyłach.  Domy w zabudowie szeregowej współdzielą ze sobą drogę dojazdową i ewentualne przestrzenie rekreacyjne (np. boiska do piłki nożnej czy koszykówki). 

Rozważając scenariusz pod tytułem „projekt domu w zabudowie szeregowej”, warto zastanowić się, w jakiej sytuacji będzie to rozwiązanie, które nas w pełni usatysfakcjonuje.

Kiedy zabudowa szeregowa będzie rozwiązaniem optymalnym?

Projekt domu w zabudowie szeregowej powinien być dopasowany do istniejących warunków przestrzennych danego osiedla. Jest to aspekt kluczowy, który wyznacza pole manewru, jeśli chodzi o wszelkie możliwe modyfikacje.

Jeśli hipotetycznie zdecydujemy się już na projekt domu w zabudowie szeregowej i dołączenie do segmentu, to do podstawowych korzyści płynących z takiego właśnie wyboru należeć będą stosunkowo niewielkie koszty eksploatacji. Przede wszystkim wynika to z faktu, że połączenie ścian w segmencie zapewnia dobrą termoizolację. Jak nietrudno się domyślić, wpływa to na obniżenie wydatków związanych z ogrzewaniem.

Bardzo ciekawą zaletą zabudowy szeregowej jest zapewnienie warunków do kontaktów międzysąsiedzkich. Dzięki temu mogą zawiązywać się znajomości, a także rozwijać się sąsiedzka samopomoc. Jest to bardzo istotne w perspektywie postępującej epidemii samotności.

Zabudowa szeregowa jest świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy czują się przytłoczeni życiem w blokowiskach i jednocześnie chcą uniknąć izolacji, charakterystycznej dla architektury domów wolnostojących. Nie bez znaczenia pozostaje aspekt ekonomiczny – gotowe projekty zabudowy szeregowej są pod tym względem bardzo atrakcyjne. Jednocześnie umożliwiają wprowadzenie drobnych modyfikacji, które pozwalają w pewnym zakresie dopasować budynek do własnej wizji. 

Similar Posts