Projektowanie

Nieśmiertelny styl retro w aranżacjach wnętrz

Istnieją takie znaki przeszłości, które się nie starzeją. Styl retro jest ponadczasowy i prawdopodobnie nigdy nie wyjdzie z mody, ponieważ sam w sobie jest wyrazem nieśmiertelnego “trendu starości”. Jak wydobyć z tego nostalgicznego stylu to, co najlepsze?

Geneza stylu retro

Styl retro dotyczy głównie estetyki lat 50 – 80, jednak samo pojęcie wiąże się z modą sięgającą przynajmniej 20 lat wstecz. Styl retro zawiera się w staroświeckim wzornictwie, kontrastowym połączeniu barw i ekskluzywnej formie detali. Nawiązanie do gwiazd starego kina i odrestaurowane meble to atrybuty wnętrz stylu minionej epoki.

Styl retro – charakterystyka

Obecnie retro przeżywa swój renesans. Jest to styl przywoływany w mieszkaniach i przestrzeniach komercyjnych. Retro obecne jest w muzyce, architekturze i modzie. Styl retro jest formą wyrazu mentalności. Tak jak ludzie poprzez ubiór próbują wyrazić swój charakter, tak samo wnętrza poprzez stylistykę oddają cechy i credo osób władających przestrzenią. Na ciele dodatkiem w stylu retro może być apaszka, w salonie mogą być to detale takie jak zasłony, wazony, poduszki czy lampy designerskie Flos – marki charakteryzującej się umiłowaniem do stylu retro.

Aranżacja wnętrz w stylu retro

Styl retro nie wymaga dużych nakładów finansowych, przez co każdy może sobie na niego pozwolić. Ze względu na nieprzesadnie odległy okres czasu, wiele osób wciąż pamięta lata, gdy obecne retro jeszcze nosiło cechy futurystyczne. W aranżacji mieszkania może pomóc babcia wciąż chomikująca w swoim domu niegdyś dawne meble i abażury. Podstawowe odrestaurowanie takich elementów aranżacji wnętrz nie pochłonie dużej ilości budżetu, a odda cechy stylu retro lepiej niż stylizowane meble z sieciówek.

Poniższa aranżacja jest przykładem połączenia starości z nowoczesnością. Mebel został odrestaurowany ze smakiem. Nie odebrano mu starego charakteru pozostawiając zadrapania i przetarcia. Dla podniesienia elegancji ustawiono stary zegar i portrety, których wykwintną formę przełamuje nowoczesna lampa podłogowa Toio Flos uznana za dzieło sztuki i umieszczona w Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

 

 

Salon i sypialnia to rodzaje przestrzeni obecne zarówno w domach, mieszkaniach, jak i przestrzeniach komercyjnych jak np. hotele. Aby zaprowadzić w nich klimat stylu retro, oprócz odrestaurowanych mebli trzeba postawić na eleganckie i dostojne dodatki. Lustra w złotej ramie to doskonałe uzupełnienie lamp designerskich Flos IC. Lustra w połączeniu z nowoczesną lampą Flos z popularnej serii retro IC ze złotymi elementami, na tle pastelowej barwy ścian prezentują się ze smakiem. Aranżacja w tym stylu sprawdzi się w domowej sypialni czy hotelowym salonie.

 

 

Drewno, rośliny i wzory w paski i kratę to elementy aranżacji wnętrz w staromodnym stylu. Wykorzystanie drewna w stylu retro objawia się w meblach, boazerii, podłodze. Firanki i zasłony koniecznie w kolorze musztardowym, zaprowadzą w hotelowych wnętrzach niepowtarzalny klimat dawnych lat. Goście poczują się, jakby odbywali podróż w czasie, więc przyda się także element sprowadzający ich do rzeczywistości, jak lampa stołowa Taccia, która mimo współczesnego wyglądu, swoją konstrukcją nawiązuje do futurystycznych urządzeń minionych lat, przywodząc na myśl nadajnik.

 

 

W stylu retro nie może zabraknąć wykwintnych abażurów. Falujące falbany i błyszczący aksamit to klasyka dawnych lat. Połyskujące złotym kolorem detale przenoszą myślami do czasów wystawnych bankietów i przyjęć w towarzystwie znanych gwiazd.

 

 

Moda nieustannie ulega zmianie. Pojawiają się nowe standardy zawierające w sobie elementy wystroju wnętrz, których istnienie kiedyś nie było nawet w planach. Sztuką jest połączenie nowoczesności z minioną modą. Taki zabieg można uzyskać, uzupełniając aranżację o lampy w stylu retro, które kupisz w sklepie z oświetleniem designerskim.

Similar Posts