Ogród

Jak przygotować ogród na wiosnę?

Jak przygotować ogród na wiosnę?

Wiosna to chyba najbardziej pracowity okres w kalendarzu każdego ogrodnika. To nie tylko czas porządków w ogrodzie, ale również wysiewu i sadzenia roślin. Sprawdźmy, jak przygotować ogród na wiosnę, aby prezentował się pięknie przez cały sezon.

Piękny ogród na wiosnę – co trzeba zrobić?

Wiosna w ogrodzie to oczywiście sadzenie i wysiewanie nowych roślin. Poniżej przygotowaliśmy dla Was skrócony kalendarz wysiewu nasion i sadzenia najpopularniejszych roślin wiosną:

Kalendarz sadzenia roślin wiosną

  • Mniej więcej od połowy kwietnia możemy przystąpić do sadzenia lilii, mieczyków, ismen, zawilców wieńcowatych, tygrysówek czy acidanter.
  • Begonie bulwiaste, eukomisy, sprekelie i iksje sadzimy w ciągu pierwszych dwóch tygodni maja. 
  • Optymalny okres dla sadzenia dalii i pacioreczników to druga połowa maja.

Kalendarz wysiewania roślin wiosną

  • Na przełomie marca i kwietnia sadzimy między innymi jednoroczne ostróżki, gipsówki, nagietki czy czarnuszki.
  • Mniej więcej w połowie kwietnia możemy przystąpić do sadzenia słoneczników, godecji, maciejek, portulaków czy rezed.
  • Łubiny, nasturcje, powoje, dimorfoteki wysiewamy w pierwszej połowie maja.
  • Rośliny dwuletnie i byliny wysiewamy na rozsadniku pod koniec maja.

Wiosenne prace w ogrodzie – nie tylko rośliny

Wiosenne prace w ogrodzie to jednak nie tylko wysiew nasion i sadzenie nowych roślin. Pielęgnacja ogrodu to również zabiegi związane z elementami małej architektury ogrodowej, meblami czy różnego rodzaju prace ziemne. Wiosna to dobry moment, żeby założyć obrzeża ogrodowe, jeśli jeszcze ich nie posiadamy. Sprawdzają się one świetnie przy wyznaczaniu granic pomiędzy poszczególnymi strefami ogrodu. Co ważne obrzeża ogrodowe służą nie tylko ograniczaniu powierzchni obsianych trawą. Spełnią swoją funkcję również w przypadku ograniczania obszarów pokrytych materiałami sypkimi (tłuczeń, żwir, kora). W zależności od materiału obrzeża ogrodowe możemy wkopać na określoną głębokość. Np. w przypadku trawnika warto zrobić to równo z poziomem gruntu. Dzięki temu możemy bez problemu najechać na obrzeże kołem kosiarki. Natomiast w przypadku ozdobnego tłucznia czy kory, możemy wkopać obrzeże, tak aby 1–2 cm wystawały ponad powierzchnię gruntu. Stworzy to granice zapobiegającą, chociaż częściowo, przesuwaniu się materiału sypkiego. – Obrzeża trawnikowe wbrew swojej nazwie sprawdzą się nie tylko w przypadku trawników. Mają one wiele zastosowań w przydomowych ogrodach i na terenach zielonych – dodaje ekspert z firmy GeoProduct.pl

Pielęgnacja trawnika na wiosnę

Ważnym elementem pielęgnacji ogrodu jest również regeneracja trawnika po zimie. Wiosenne prace na trawniku zaczynamy od usunięcia zgniłych liści i innych resztek roślinnych, które zostały na nim po zimie. Kolejny krokiem powinna być wertykulacja, czyli usunięcie martwych części trawy. Wiosna to również dobry moment na to, żeby zamontować obrzeża do trawników. Dzięki nim trawnik zachowa dokładnie taki kształt, jaki chcemy. Zaoszczędzi nam to również żmudnego pielenia trawy z rabat z roślinami ozdobnymi sąsiadujących z trawnikiem. Montaż obrzeży trawnikowych jest bardzo prosty i z powodzeniem można to zrobić samodzielnie. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, w przypadku trawników warto wkopać obrzeża równo z poziomem gruntu. Pozwoli nam to dotrzeć do wszystkich miejsc trawnika kosiarką i wyeliminuje konieczność stosowania dodatkowo podkaszarki. Obrzeża do trawników wykonane są z elastycznego tworzywa sztucznego. Dzięki temu łatwo dopasować je do kształtu naszego trawnika. Materiał ten jest odporny na warunki atmosferyczne i bardzo trwały.

Wiosenne porządki oraz sadzenie roślin będą miały bezpośredni wpływ na to, jak nasz ogród będzie prezentował się przez cały sezon. Mamy nadzieję, że te kilka prostych porad pomoże Wam przygotować ogród na wiosnę. Mimo że wiosna dla ogrodnika do bardzo pracowity okres, to praca włożona w tym czasie w ogród, zwróci nam się z nawiązką przez pozostałą część roku.

 


źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: Halfpoint

Similar Posts