Porady

Nasada kominowa – czy musisz ją mieć?

Nasada kominowa – czy musisz ją mieć

Do czego właściwie służy nasada kominowa?

Nasada kominowa jest urządzeniem montowanym na szczytach kominów. Jego przeznaczeniem jest wspomaganie ciągu w kominie wentylacyjnym, lub dymowym i jego stabilizowanie. Powinno się je stosować na wszystkich kominach w których występują zakłócenia polegające na zatrzymaniu, czy nawet cofnięciu ciągu. Zakłócenia takie są zazwyczaj powodowane przez wiejące wiatry.

O ile podstawową funkcją, jaką spełnia nasada kominowa jest stabilizacja ciągu w przewodach kominowych, o tyle posiada on jeszcze inne, dodatkowe funkcje. Przede wszystkim nasada kominowa stanowi pewna ochronę komina przed deszczem.

Oczywiście nasada kominowa nie jest niestety w stanie dać przewodom kominowym stuprocentowej ochrony przed deszczem, który na skutek tak zwanego „zawiewania” i innych zjawisk, może dostawać się nadal, choć w niewielkich ilościach, do komina z zamontowana nasadą kominową. W tym momencie zawsze powinniśmy pomyśleć o montażu nasady na kominach posiadających tak zwane odstojniki.

Niestety nasada kominowa, nawet naprawdę prawidłowo zamontowana i wysokie jakości, nie rozwiązuje wszystkich problemów z wentylacją czy ogrzewaniem. Nasady  nie wzbudzają ciągu w kominie same z siebie, w pogodę bezwietrzną, oraz wtedy, gdy pomieszczenia w domu nie posiadają odpowiedniego nawiewu powietrza, czyli na przykład maja zbyt szczelne okna.

Nasady kominowe działają prawidłowo wtedy, gdy przewód kominowy jest czysty, odpowiednio skonstruowany, z prawidłowym układem odprowadzania spalin.

Rodzaje nasad kominowych

Nasady kominowe występują w kilku rodzajach, w zależności od sposobu działania:

  • Nasady kominowe stałe – do wspomagania ciągu kominowego wykorzystują energię wiatru
  • Nasady kominowe samonastawne – ustawiają się zawsze samoczynnie w kierunku wiatru, osłaniają przewód kominowy, wspomagają ciąg w przewodzie kominowym. Mogą być stosowane nie tylko na przewody kominowe wentylacyjne, ale też – w niektórych wersjach – na przewody dymowe oraz spalinowe.
  • Nasady mechaniczne, znane też jako generatory ciągu, ponieważ potrafią wytworzyć ciąg nawet przy całkowitym braku wiatru
  • Nasady kominowe hybrydowe – używają energii kinetycznej wiatru, ale w czasie pogody bezwietrznej, nasada kominowa hybrydowa wykorzystuje silnik elektryczny.
  • Nasady kominowe obrotowe – wprawia je w ruch energia wiatru, obracając się wspomagają ciąg w przewodach kominowych.

Aby nasada kominowa dobrze spełniała zgodną z przeznaczeniem funkcję, musi być zamontowana prawidłowo. Warto jest więc zaopatrzyć się w tak zwaną podstawę kominową, która umożliwia montaż różnych modeli nasady kominowej na różnych dachach.

Jak widać nasada kominowa jest niezwykle pożytecznym urządzeniem usprawniającym działanie przewodów kominowych, przez podniesienie i stabilizację ciągu, jaki w nich występuje. Koszt zakupu nasady kominowej nie jest wielki i z pewnością opłaca się rozważyć zakup i montaż nasad kominowych na odpowiedniej, przeznaczonej do tego podstawie kominowej.

Similar Posts