Bezpieczeństwo przede wszystkim
Współczesny świat stawia przed architektami coraz to nowe wyzwania. Dotyczy to zwłaszcza obiektów użyteczności publicznej, takie jak biurowce, hale targowe, galerie handlowe, czy też hale sportowe. Obiekty te muszą spełniać nie tylko wysokie wymogi funkcjonalne i estetyczne, ale też przede wszystkim muszą być bezpieczne dla użytkujących je ludzi. Jak projektować, aby spełnić wszystkie wymogi jednocześnie? Na szczęście nowoczesność, to nie tylko wymagania. To również narzędzia, jakie do realizacji swoich zamierzeń projektanci maja w zasięgu ręki.
Nowoczesne rozwiązania informatyczne i technologie stosowane w budownictwie w ostatnich latach przeszły prawdziwą rewolucję. Projektowanie hal sportowych stało się sztuką w swojej dziedzinie przynosząc efekty w postaci obiektów o zapierającej niesamowitym designem dech w piersiach bryle. Obiekty te są coraz bezpieczniejsze dzięki wykorzystaniu w projektach najnowszych rozwiązań w dziedzinie bezpieczeństwa przeciwpożarowego, odpowiedniej wentylacji i bezpieczeństwa samej konstrukcji. Każda kolejna awaria w już istniejącym obiekcie jest analizowana pod każdym kątem i jest przyczyna natychmiastowego rozpoczęcia prac nad usunięciem potencjalnych przyczyn w kolejnych projektach i realizacjach.
Oczywiście obok nowych rozwiązań w dziale architektury, jakim jest projektowanie hal sportowych, stosuje się również najnowocześniejsze materiały i rozwiązania konstrukcyjne. Ich potencjał i właściwości również są brane pod uwagę przez architektów już na etapie projektowania nowoczesnych i bezpiecznych obiektów wielkopowierzchniowych, zwłaszcza takich jak sale widowiskowe i hale sportowe.
Nowoczesne rozwiązania w projektowaniu hal sportowych
Nowoczesne projektowanie hal sportowych nie odbywa się już od lat przy użyciu kalki, papieru i ołówka. Zastosowanie rozwiązań informatycznych pozwala na wykonywanie projektów precyzyjnie i szybko. Daje też możliwość ich wizualizacji 3D przed rozpoczęciem prac. Dzięki temu można wizualizować nie tylko sam obiekt, ale też po wprowadzeniu odpowiednich danych obejrzeć, jak będzie komponował się z otoczeniem. Inwestorzy już na etapie projektu mają więc możliwość wprowadzenia uwag do projektu, a architekci mogą w łatwy sposób wprowadzić poprawki i korekty bez potrzeby żmudnego, ręcznego tworzenia rysunków od nowa.
Oprogramowanie CAD używane przez współczesnych architektów, daje możliwość pracy na warstwach, dzięki czemu praca przebiega w bardzo przejrzysty sposób i łatwo jest nanosić ewentualne korekty i ulepszenia na kolejnych warstwach, scalając je potem z jedną wybraną warstwą, lub z całością, w zależności od tego, jakie dane architekt chce ze sobą porównać, czy jakie elementy konstrukcji wizualizować.
Budowa obiektów wielkopowierzchniowych, również projektowanie hal sportowych, jest więc wyzwaniem dla projektantów. Jest to niezwykle rozwojowa dziedzina branży budowlanej, dlatego młodzi ludzie coraz chętniej skłaniają się do inwestowania w swoją przyszłość w zawodzie projektanta hal i obiektów sportowych. Daje to możliwość rozwoju i satysfakcji – również finansowej.