Porady

Najpopularniejsze sposoby obróbki drewna: Jakie maszyny stolarskie wybrać?

Najpopularniejsze sposoby obróbki drewna: Jakie maszyny stolarskie wybrać?

Frezarka należy do podstawowych narzędzi stolarskich, dlatego bardzo ważny jest odpowiedni wybór urządzenia. Wydajne i bezpieczne maszyny to gwarancja komfortowej pracy oraz realizacji zamówień zgodnych z oczekiwaniami klientów.

Jak ważne są frezarki stolarskie?

Frezarki stolarskie należą do grupy elektronarzędzi, które znacznie usprawniają pracę z drewnem. Jednocześnie obrabianie surowca za pomocą metody skrawania pozwala uzyskać interesujące kształty. Frezarki jako maszyny stolarskie wykorzystywane są najczęściej w przemyśle meblowym a także tam, gdzie istnieje potrzeba tworzenia przedmiotów dekoracyjnych. 

Wysokiej jakości urządzenia ceni się za możliwości wykańczania brzegów i kantów, łącznie z opcją ich zaokrąglania. Frezarki stolarskie z powodzeniem wykorzystuje się także do tworzenia otworów na zawiasy i kanałów. Główną częścią maszyny jest frez, montowany na głowicy frezarki. Na rynku funkcjonuje wiele różnych rozwiązań, między innymi frezy obrabiające powierzchnie dowolne, płaszczyzny z obrzeżami lub rowki o określonym zarysie. 

Najpopularniejsze rodzaje frezarek

Z punktu widzenia fachowca najważniejsze jest, aby wybrane maszyny stolarskie (zob. https://maszyny-stolarskie.com.pl/grubosciowki/) odpowiadały zadaniom, do wykonania których będą używane. Każdy stolarz powinien wyróżnić główne typu frezarek. W zależności od liczbę wrzecion wyróżnia się urządzenia jedno- oraz wielowrzecionowe. Innym podziałem jest klasyfikacja uzależniona od położenia wrzecion. Najpopularniejsze są frezarki górnowrzecionowe, ale w użyciu są również dolno- i górno wrzecionowe urządzenia. Frezarki stolarskie, w których wrzeciono znajduje się pod stołem są trudniejsze w obsłudze, dlatego poleca się je głównie profesjonalistom. Osobom, które dopiero rozpoczynają przygodę ze stolarstwem lub szukają tańszych rozwiązań, poleca się urządzenia górnowrzecionowe. Oczywiście te maszyny stolarskie wymagają prawidłowej obsługi, dlatego zawsze należy stosować się do zaleceń producenta i przestrzegać reguł BHP, aby bezpiecznie realizować zlecenia klientów lub własne plany majsterkowania. 

Nowe czy używane frezarki?

Ponieważ maszyny stolarskie mogą okazać się kosztowną inwestycją, wielu  początkujących przedsiębiorców decyduje się na używane frezarki. To doskonałe rozwiązanie, o ile urządzenie jest w dobrym stanie technicznym i pozwala na bezpieczną oraz wydajną obróbkę drewna skrawaniem. Warto uważnie przeglądać oferty, szczególnie prywatne, ponieważ zdarzają się używane frezarki, które są uszkodzone lub w których frez jest mocno zużyty. Jednak przy zachowaniu zwykłej ostrożności, można z łatwością kupić frezarki stolarskie wysokiej jakości po niższych niż zwykle cenach.

Similar Posts