Kiedy, jeśli nie wiosną najlepiej zabrać się za prace w ogrodzie? Oprócz plewienia i sadzenia nowych roślin, warto przyjrzeć się kondycji mebli i innych dekoracji ogrodowych. Oczyszczenie, impregnacja i malowanie, jeśli zostaną odpowiednio przeprowadzone, można wykonywać nawet raz na 6 lat! Warto więc poświęcić kilka dni, żeby mieć pewność, że meble i inne drewniane akcesoria będą chronione przez wiele lat.
Malowanie altany i innych drewnianych elementów, to nic innego jak pokrycie ich impregnatem. Może on być bezbarwny, czyli jedynie podkreślać wyjątkowy charakter drewna. Impregnatem można też nadać akcesoriom ogrodowym dowolny kolor – może posłużyć jako farba do altany. Podpowiadamy, jak ją odświeżyć i zabezpieczyć na lata.
Krok 1 – oczyszczenie
Przed rozpoczęciem malowania, drewniane elementy, takie jak altana ogrodowa, należy odpowiednio oczyścić. W tym celu warto przygotować benzynę ekstrakcyjną, którą usuniemy z powierzchni wszelkie nacieki z żywicy. Aby pokrycie farbą nie tylko było jak najtrwalsze, ale także cieszyło oko, warto nieco oszlifować całą malowaną konstrukcję. Nie możemy potem zapominać o dokładnym jej odkurzeniu, aby drobinki kurzu, nie zepsuły efektu dekoracyjnego. Warto wybrać pogodny dzień na malowanie altany – słoneczny, ale nie upalny. Deszcz i wszelka wilgoć nie są dobrze widziane. Jeśli w dzień planowanych prac pogoda nie dopisze, możesz przenieść się do garażu lub innego zadaszonego pomieszczenia.
Krok 2 – gruntowanie
Termin „gruntowanie” większości z nasz kojarzy się głównie z remontem mieszkania. Jest jednak wykorzystywany także do utrwalenia farby, którą pokrywane są drewniane elementy. Gruntujący impregnat do altany jest zazwyczaj bezbarwny. Zapewnia pełną ochronę przed między innymi grzybami, ponieważ wnika w głąb jego struktury. Wystarczy jedną warstwę preparatu nałożyć zwykłym pędzlem malarskim. Warto go użyć przed położeniem impregnatu właściwego, bo dzięki temu pokryte nim drewno będzie wzmocnione i lepiej chronione.
Krok 3 – malowanie
Czym pomalować altanę ogrodową? Impregnat ochronno-dekoracyjny zadba nie tylko o ładny wygląd dekoracji, ale zabezpieczy ją odpowiednio na długie lata, przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Na rynku dostępne są preparaty w różnych kolorach – od bezbarwnych po ciemne odcienie brązu. Impregnaty charakteryzują się szybkim schnięciem i już nawet po godzinie są suche, warto jednak poczekać kilka godzin przed położeniem kolejnej warstwy.
Jeśli szukasz impregnatu gruntującego, dekoracyjnego czy ochronnego, sprawdź ofertę sklepu internetowego Dekoratorium: https://www.dekoratorium.pl/pl/Przeznaczenie/Rodzaj-typ-podloza/Drewno/Altana/c/b2c-altany.
Alternatywnymi środkami, którymi można pomalować drewniane elementy w ogrodzie, na przykład altanę, jest lakierobejca, która często dodatkowo zabezpiecza drewno przed promieniowaniem UV i tworzy elastyczną powłokę odporną na zarysowania. Podobnie jak inne produkty impregnujące może by stosowana zarówno do wnętrz, jak i dekoracji zewnętrznych.