Idealny trawnik wymaga sporego nakładu pracy. Aby zadbać o jego wygląd i kondycję warto wprowadzić do jego pielęgnacji profesjonalne narzędzia, które nam to ułatwią. Jednym z ciekawych rozwiązań jest skorzystanie z wertykulatora.
Dzięki niemu pozbędziemy się obumarłych elementów trawy, które utrudniają przedostawanie się do gleby powietrza, wody i innych niezbędnych dla niej składników odżywczych. Czym jest zabieg wertykulacji i jak dokładnie działa?
Czym jest i jak działa wertykulator?
Wertykulator to narzędzie ogrodowe wyposażone w pionowe noże, dzięki którym możliwe jest przecięcie obumarłej części trawy, czyli filcu. Filcem nazywamy warstwę trawy, która powstaje w wyniku jej koszenia, osiadając na powierzchni gleby. Metalowe noże tną darń, usuwając mechanicznie wszystko, co ogranicza dostęp powietrza i utrudnia dostarczanie wody do głębszych warstw ziemi i korzeni.
Przy pomocy wertykulatora pozbędziemy się więc martwych części roślin, mchu i chwastów. W efekcie tego poprawie ulega gospodarka powietrzno-wodna w niżej położonych warstwach gleby. Naruszona wierzchnia warstwa stwarza lepsze warunki do dalszego wzrostu trawy. Nawilżona ziemia to również lepiej nawodnione korzenie. Wzrost trawy po takim zabiegu jest wyraźnie widoczny. Łatwiej się rozkrzewia i staje się bardziej odporna na uszkodzenia.
W jakich sytuacjach i jak prawidłowo korzystać z wertykulatora?
Narzędzie znajduje zastosowanie przede wszystkim w sytuacjach, gdy mamy do czynienia z niepokojącymi oznakami pogorszenia jakości trwały i zahamowania jej wzrostu. Zaleca się również jego stosowanie wczesną wiosną, by odżywić trawę i pobudzić jej przyrost. Warto skorzystać z urządzenia, gdy na trawie zalegnie widoczna warstwa filcu, gleba jest wyraźnie zbita, a także, gdy znajdziemy skupiska mchów i chwastów.
Sygnałami, które powinny nas zaniepokoić, są również żółknięcie trawy oraz pogorszenie wchłaniania wody. Po wertykulator należy sięgnąć, gdy mamy do czynienia z glebami mocno zbitymi i kwaśnymi. Przed przystąpieniem do zabiegu należy zweryfikować poziom nawodnienia gleby i w razie potrzeby odpowiednio ją podlać. Najlepszym systemem stosowania wertykulatora jest nacinanie gleby najpierw wzdłuż, a następnie wszerz trawnika, czyli w tak zwaną szachownicę. Równie ważne jest właściwe ustawienie noży.
Podczas pierwszego przejazdu noże powinny być ustawione stosunkowo płytko, na około 5 cm. W kolejnych turach możemy zwiększać głębokość nacięć. Po wykonaniu wertykulacji powstałe po nacięciach naruszenia warto wypełnić nawozem, wapnem, czy ziarnem trawy w przypadku podsiewu.
Zalety stosowania wertykulacji
Stosując wertykulator zyskujemy wiele korzyści. Dzięki pozbyciu się mchu, chwastów i filcu pobudzamy trawę do wzrostu. Nieusunięte i zbędne części roślin utrudniają dopływ wody i powietrza, co wzmaga ryzyko wystąpienia chorób trawy, rozwoju próchnicy oraz grzybów i bakterii.
Naruszona gleba łatwiej przepuszcza składniki odżywcze i pobudza trawę do krzewienia się. Korzenie zyskują więcej miejsca do wzrostu, a tym samym trawa staje się bujniejsza i mocniej zregenerowana.