Ogród

Dlaczego warto mieć drzewa w ogrodzie?

Dlaczego warto mieć drzewa w ogrodzie

Nawet w niewielkim ogrodzie jest miejsce na drzewa. Trzeba tylko wybrać odpowiedni gatunek. Jakie gatunki są najlepsze do przydomowego ogrodu? Jak je sadzić i jak pielęgnować?

Kiedy masz małą działkę…

Drzewa nadają charakter naszemu ogrodowi. Są jednym z najważniejszych elementów jego kompozycji i sprawiają, że wypoczynek est jeszcze bardzie komfortowy. Dzięki dużemu wyborowi wśród różnych odmian, można znaleźć drzewa do ogrodu, które sprawdzą się nawet na malej działce.

Dzięki drzewom ogród wygląda dojrzalej. Posadzone przy tarasie mogą zastąpić dach dając cień i pewną niewielką ochronę przed deszczem, stanowią piękne, naturalne tło dla reszty kompozycji ogrodu. Same w sobie zresztą stanowią piękną ozdobę – zwłaszcza odmiany kwitnące, czy o ozdobnych, kolorowych liściach.

Wolno rosnące odmiany osiągają zwykle nie więcej, niż kilka metrów wysokości i z całą pewnością zmieszczą się nawet na niedużej działce przy domku miejskim. Rośliny, które będą centrum naszej ogrodowej aranżacji, powinny być wybierane spośród odmian o kolumnowej budowie. Jeśli natomiast będą pełnić rolę daszku nad tarasem czy ławeczką, najlepiej, jeśli będą miały rozłożystą koronę. Doskonale wyglądają drzewa o tak zwanym płaczącym pokroju. Zwłaszcza w miejscach, gdzie trzeba coś ukryć, albo odwrócić uwagę.

Aby kształt drzew był dobrze wyeksponowany, powinniśmy je sadzić pojedynczo. Zwłaszcza odmiany, które udekorują nasz ogród wiosenny kwiatami. Musimy też pamiętać, że pomimo dużych zdolności adaptacyjnych drzew, odmiany kwitnące będą kwitły słabiej na stanowiskach, które nie do końca odpowiadają ich wymaganiom.

Jak pielęgnować drzewa?

Istnieje powiedzenie, że prawdziwy mężczyzna powinien spłodzić syna, zbudować dom i…posadzić drzewo. W sprawie drzewa możemy w tym miejscu zastanowić się wspólnie – jak posadzić i jak pielęgnować drzewa, by rzeczywiście zdobiły po jakimś czasie pięknymi, rozłożystymi koronami?

Zaczynamy od odpowiedniego przygotowania gruntu, czyli na początek przekopania gleby na długość i szerokość  dwukrotnie przekraczającą rozmiary zakupionej sadzonki drzewnej. Warto użyć kompostu w celu użyźnienia gleby zwłaszcza, jeśli jest zmęczona warunkami panującymi na świeżo zakończonej budowie. Jeśli nie mamy kompostu, dobrze jest użyć obornika. W naturze drzewa żyją w symbiozie z grzybami, więc dobrze jest poprawić jakość gleby mikoryzową szczepionką. Nasze drzewo będzie lepiej pobierać wodę, szybciej rosnąć i będą odporniejsze na choroby.

Najlepiej jest sadzić drzewa wiosna, ponieważ wtedy mamy największy wybór sadzonek. Ponadto młode drzewka będą rosły przez cały sezon. Po posadzeniu musimy zapewnić im jak najlepsze nawodnienie. Dobrym rozwiązaniem będzie też wyłożenie kruszonej kory wokół sadzonki, która zatrzyma parowanie wody i ograniczy wyrastanie chwastów. Młode drzewka wymagają najwyższej troski dopóki odpowiednio się nie wzmocnią. Duże, dojrzalsze rośliny o rozwiniętym i sięgającym w głąb gleby systemie korzeniowym, doskonale poradzą sobie same.

Similar Posts