Porady

Jak wykorzystać kinkiety w aranżacji domu?

Jak wykorzystać kinkiety w aranżacji domu?

Oświetlenie pomieszczeń jest bardzo ważne nie tylko ze względów oczywistych, czyli dlatego, że jest ono źródłem światła, ale również ze względów wizualnych. Ciekawie dobrane żyrandole i lampy mogą stworzyć wyjątkowy nastrój i dodać charakteru całemu wnętrzu. Wzmocnienie tego efektu mogą wywołać zamontowane na ścianach kinkiety. Występują w różnorodnych wzorach i kształtach, co sprawia, że z pewnością można znaleźć odpowiedni model pasujący do całej aranżacji pomieszczenia.

Czym są kinkiety?

Są to lampy ścienne, które mogą stanowić alternatywę dla tradycyjnych lamp sufitowych, jak również odgrywać rolę funkcjonalnej ozdoby. Jasność i moc dawanego światła zależy od wielkości i rodzaju kinkietu, a także stosowanych żarówek. Duża ilość lumenów może zastąpić główne sufitowe oświetlenie. W tym przypadku warto zastosować lampy ścienne, które kierują wiązkę światła na ścianę – dzięki temu jest ono odbijane od ściany i rozpraszane na całe pomieszczenie. Ważnym aspektem jest w tym przypadku wygląd kinkietów, ponieważ to one będą odpowiadały za główny punkt, który przykuje uwagę w pierwszej kolejności. Z tego powodu ich wybór nie może być przypadkowy – należy dobrać je stylistycznie do koloru ścian czy też pozostałego wyposażenie wnętrza. Jeśli natomiast kinkiety mają pełnić funkcję oświetlenia punktowego (tylko wybranego obszaru), mogą posiadać słabsze żarówki i świecić delikatnym, przytłumionym światłem.

Wykorzystanie kinkietów

Lampy ścienne to doskonałe rozwiązanie do oświetlenia tablic, gablot, luster czy obrazów. Sprawdzą się także jako lampki nocne w sypialni zawieszone tuż nad szafkami nocnymi lub łóżkiem. Kinkiety znajdują częste zastosowanie w małych pomieszczeniach, takich jak łazienka czy też korytarz. Ich delikatne, przytłumione światło dobrze prezentuje się również w salonie w okolicach fotelu lub sofy. Z powodzeniem zastępują duże lampy stojące lub stołowe, oszczędzając przy tym miejsce na inny dodatek, na przykład roślinę. Na ogół, kinkiety wiesza się na górnych częściach ściany, aby zapobiegać niekomfortowemu oślepianiu przez wiązkę światła wydobywającą się z żarówki. Jeśli jednak ma się wątpliwości co do tego, w którą stronę i w jaki sposób ma być skierowane światło, najlepiej wykorzystać kinkiety z ruchomymi główkami, które można dowolnie ustawiać. Wpływa to nie tylko na wygodę użytkowania – ruchome lampy można wykorzystać do tworzenia różnorodnych instalacji świetlnych, uzyskując w ten sposób bardzo ciekawy efekt wizualny, który stworzy w pomieszczeniu niepowtarzalną atmosferę.

Similar Posts