Majsterkowanie

Młotek młotkowi nierówny. Na co zwracać uwagę podczas zakupów?

Młotek młotkowi nierówny. Na co zwracać uwagę podczas zakupów?

Młotek to narzędzie, które przydaje się podczas wielu prac domowych, remontowych oraz budowlanych. Przy pomocy młotka można rozbijać lub też rozdrabniać struktury konkretnych materiałów. Można je również łączyć, np. poprzez wbijanie gwoździ. Z racji tego, tak istotne jest to, aby dobrać odpowiedni model młotka do zaplanowanych prac. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów, które różnią się od siebie podstawowymi parametrami technicznymi. Warto wiedzieć o tym, na co zwracać uwagę przy realizowaniu tego typu zakupów.

Młotki – podział ze względu na rodzaj uchwytu, kształt oraz materiał wykonania

Młotki można zakupić w nie tylko w sklepach stacjonarnych. Takie produkty znajdzie się w wielu sklepach internetowych, np. https://tooles.pl/. Sprzedawcy w obu tych miejscach pomogą niezdecydowanym klientom w wyborze i omówią najmocniejsze strony poszczególnych modeli. Przydatna jest jednak własna wiedza o tym, jakie rodzaje młotków można wyróżnić. Ważne jest także wykonanie młotka. Istotnym elementem tego narzędzia jest uchwyt zewnętrzny. Może być on wykonany z:

  • drewna – odpowiedzialne za redukowanie drgań oraz tłumienie wszelkich wibracji,
  • włókna szklanego – cechujące się wytrzymałością i trwałością,
  • stali – wykazujące się odpornością na uszkodzenia i solidnością,
  • włókna szklanego oraz metalu – pokrywane są miękkim tworzywem, absorbują drgania i tworzą ergonomiczne kształty.

Ważnym elementem przy dokonywaniu ostatecznej decyzji jest także kształt oraz materiał, z którego wykonany jest konkretny młotek. Oto podział młotków ze względu na materiał wykonania:

  • stal narzędziowa,
  • guma,
  • drewno,
  • tworzywo sztuczne.

Najczęściej kupuje się młotki z główką ze stali narzędziowej, która jest dodatkowo hartowana w sposób strefowy. Tak prezentują się młotki ciesielskie, murarskie czy też ślusarskie. Produkty wykonane z drewna czy też tworzywa sztucznego przeznaczone są do odróbki miękkich materiałów, np. przy pracach stolarskich i blacharskich. Kształt główki przypomina zazwyczaj wydłużony prostopadłościan ze ściętą końcówką. Istnieją jednak również młotki bez ścięć czy też z obuchami po obu stronach.

Podział młotków ze względu na charakter wykonywanych prac

W zależności od rodzaju wykonywanej pracy, młotki można podzielić na:

  • uniwersalne – tradycyjne produkty, które stosuje się przy drobnych remontach. Cechują się niewielką wagą i łatwą dostępnością,
  • ciesielskie – ich główki wykonane są ze stali hartowanej. Trzonki są zazwyczaj drewniane, a ich kształt główki zakończony jest tzw. podwójnym zębem. Młotek ten może służyć np. do odrywania desek, wyciągania gwoździ czy też kucia,
  • murarskie – z długą i płaską główką, zakończone płaskim ostrzem. Bardzo uniwersalne, nadają się np. do kruszenia rozmaitych materiałów,
  • ślusarskie – wykorzystuje się je do podbijania narzędzi,
  • stolarskie – ich główki tworzone są ze wzmocnionego drewna. Charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, sprawdzają się przy obróbce drewna,
  • blacharskie – główki w tym przypadku wykonuje się z twardej gumy. Młotki tego typu są ważnym wyposażeniem przy obróbce blach.

Na rynku dostępnych jest także kilka innych rodzajów, m.in. młotki brukarskie, kamieniarskie czy też szewskie, jednak te wymienione powyżej są zdecydowanie najpopularniejsze. Warto się więc dobrze zastanowić nad tym, jakiego konkretnie młotka szuka się do zaplanowanych prac. 

 

Similar Posts