Porady

Markizy i pergole – zobacz, jak zabezpieczyć taras przed deszczem i słońcem

Markizy i pergole - zobacz, jak zabezpieczyć taras przed deszczem i słońcem

Szukasz uniwersalnej osłony, która zacieni twój taras, osłoni przed deszczem lub wiatrem, nie wpuści do domu nadmiaru promieni słonecznych? Sprawdź, jak działają markizy i pergole i za co je pokochasz.

Markiza – nad okno i balkon

Klasyczna markiza montowana jest do fasady budynku. Nieużywana chowa się w kasecie i jest praktycznie niewidoczna. W razie potrzeby rozkłada się ją za pomocą prostego mechanizmu. Jej niekwestionowaną zaletą jest ochrona przed słońcem i deszczem. Markizy kojarzą się głównie z witrynami sklepowymi i ogródkami kawiarnianymi, ale coraz częściej montuje się je na prywatnych budynkach. Ich zadaniem jest zacienienie określonej przestrzeni oraz zablokowanie przepływu światła słonecznego do wnętrza budynku.

Markizy często widuje się nad balkonami, szczególnie na ostatnich piętrach budynków. W ten sposób mieszkańcy radzą sobie z brakiem osłony przeciwdeszczowej i przeciwsłonecznej. Można je spotkać także na niedużych tarasach. Odpowiednio dobrane kolorystycznie do elewacji są nie tylko praktycznym rozwiązaniem, ale także ciekawą ozdobą architektoniczną. W przypadku silnego wiatru markizę należy zwinąć.

Markizy wolnostojące – do ogrodów i lokali gastronomicznych

Letnie słońce jest tym, na co czekamy cały rok. Jednak są sytuacje, w których po prostu przeszkadza. Dlatego w każdym przydomowych ogródku powinno znaleźć się zadaszone miejsce, pod którym można ustawić stół lub leżaki. Dzięki temu nie musimy rezygnować z posiłków, pracy i odpoczynku na świeżym powietrzu. Podobnie jest w przypadku lokali gastronomicznych dysponujących dużymi powierzchniami na zewnątrz. Niewyobrażalne jest spożywanie posiłków całkowicie pod gołym niebem.

W jednym i drugim przypadku warto przychylnie spojrzeć na markizy wolnostojące. Ich montaż wymaga twardego podłoża (warto pomyśleć o fundamencie), ale to właściwie wszystko, czego potrzebujemy, by takową markizę zainstalować.

Markiza wolnostojąca może osłonić większą powierzchnię niż klasyczna, montowana do budynku. W przypadku standardowej wielkości markizy rozwija się ona symultanicznie na obie strony. Duże markizy wolnostojące można rozwijać niezależnie z jednej i drugiej strony. Podobnie jak w przypadku klasycznych markiz, tak i wolnostojące muszą być odpowiednio zabezpieczone przed silnym wiatrem.

Pergola – wiatr i deszcz pod kontrolą

Pergola jest dobrym rozwiązaniem w przypadku, gdy potrzebujemy ochrony nie tylko przed słońcem i deszczem, ale także przed wiatrem. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wiatr przeszkadza w swobodnym przebywaniu na świeżym powietrzu – na dużych tarasach, ogródkach restauracyjnych i przydomowych. Pergole zabezpieczają nie tylko przed wiatrem, ale także przed słońcem i deszczem. Są połączeniem klasycznej markizy i stałej konstrukcji ogrodowej. Decydując się na montaż pergoli, trzeba pamiętać, że o ile sam dach da się łatwo zwinąć, o tyle pionowe słupy i konstrukcja dachowa pozostaną na niezmienionym miejscu. Są one jednak o tyle estetyczne i funkcjonalne, że w każdej sytuacji można je potraktować jako ciekawą aranżację przestrzeni, nie zaburzają jej i nie wprowadzają dysharmonii. Dach pergoli może być wykonany z płótna lub paneli aluminiowych. W tym drugim przypadku montuje się panele ruchome, umożliwiające regulację padania promieni słonecznych.

Wybór między pergolą a markizą nie zawsze jest łatwy. W grę wchodzą nie tylko kwestie finansowe, ale także techniczne. Jeśli sami nie potrafimy dokonać wyboru, warto poradzić się fachowców, na przykład działającej w Poznaniu i okolicach firmie Monolith. Firma oferuje nie tylko fachowe doradztwo, ale także montaż wybranego produktu.

Similar Posts