Porady

Ile kosztuje ogrzewanie domu gazem?

Ile kosztuje ogrzewanie domu gazem?

Większość rozmów o sposobach ogrzewania domów koncentruje się wokół jednego aspektu – czyli kosztów. Podejście takie wynika oczywiście z faktu, że wydatki na ten cel są często sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Z drugiej jednak strony czasem zapomina się przy tym, że ważne są też inne kwestie – jak wygoda użytkowania czy wpływ danego sposobu grzania na środowisko. W tym tekście koncentrujemy się na kosztach gazu ziemnego. Czy warto na niego postawić?

Podłączenie gazu ziemnego do domu jednorodzinnego – czy ma sens?

Wybór odpowiedniego sposobu ogrzewania domu ma olbrzymi wpływ na jakość życia mieszkańców. Wpływa on oczywiście przede wszystkim na komfort użytkowania oraz wysokość ponoszonych wydatków. Z pewnością więc dobrze jest rozważyć różne aspekty poszczególnych dostępnych na rynku możliwości. Jakie zalety i wady ma stosowanie gazu ziemnego?

  • Bezobsługowość – po podłączeniu budynku do sieci i odpowiednim ustawieniu kotła, obowiązki związane z korzystaniem z błękitnego paliwa ograniczają się do regulacji temperatury i zamawianiu corocznego serwisu instalacji.
  • Niewielkie wymiary – sam piec gazowy jest stosunkowo niewielkim urządzeniem. Co więcej, w tym przypadku nie ma potrzeby rezerwowania miejsca na opał.
  • Czystość – można ją rozumieć dwojako. Po pierwsze, gaz w żaden sposób nie brudzi domu, wobec czego nie ma potrzeby tworzenia całkowicie osobnej kotłowni. Po drugie, podczas spalania tego paliwa powstaje bardzo niewiele szkodliwych substancji, co ma bezpośredni wpływ na jakość powietrza w bezpośredniej okolicy.
  • Konieczność wykonania przyłącza – o ile sam proces jego budowy nie jest skomplikowany, to niestety dostawcy gazu ziemnego nie w każdym rejonie kraju mogą zaoferować swoje usługi – czasem też mimo technicznych możliwości, budowa przyłącza może okazać się nieopłacalna.

Przyłącze gazowe – ile kosztuje?

Ogólnie rzecz biorąc, można więc stwierdzić, że błękitne paliwo jest bardzo atrakcyjnym dla użytkownika sposobem zapewnienia ciepła. Czy jednak koszt ogrzewania domu gazem nie jest zbyt wysoki? Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Po pierwsze, zawsze trzeba pamiętać, że w przypadku każdego dostępnego w budownictwie rozwiązania, także i tutaj na ostateczną cenę wpływają dwa elementy – czyli koszt samej instalacji grzewczej oraz późniejsze wydatki na realne ogrzewanie i serwis.

  • Przyłącze gazu do budynku – składa się na nie instalacja zewnętrzna i wewnętrzna. Ta pierwsza to w zasadzie rura prowadząca z sieci do skrzynki z zaworami na terenie posesji. Druga to orurowanie wewnątrz budynku oraz sam kocioł. Cena przyłącza gazowego zależna jest od cennika danego Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD), z kolei koszt pieca i instalacji wewnętrznej w całości zależy od rozwiązań i wykonawców wybranych przez inwestora.
  • Cena gazu ziemnego – składa się na nią opłata dystrybucyjna, której wysokość ustala dany OSD i w zasadzie użytkownik nie ma na nią wpływu, oraz koszt samego paliwa. Cena gazu zależy z kolei od konkretnego sprzedawcy błękitnego paliwa, którego można swobodnie wybrać spomiędzy różnych działających na rynku podmiotów, oraz oczywiście faktycznego zużycia. Na ten ostatni parametr wpływa wydajność zakupionego przez nas pieca, sposób ocieplenia danego budynku oraz oczywiście upodobania samych mieszkańców.

Wśród Polaków dość powszechne jest przekonanie, że używanie gazu ziemnego jest rozwiązaniem droższym od palenia węglem i tańszym od korzystania z gazu płynnego, oleju czy prądu. Ogólnie rzecz biorąc, zestawienie tego rodzaju jest prawdziwe, choć różnica względem tego pierwszego rozwiązania nie jest duża, a w przypadku wymiany starych pieców może się nawet okazać, że gaz będzie tańszy. Wynika to z faktu, że efektywne spalanie węgla nie jest wcale proste. Co więcej, często w takim przypadku woda użytkowa grzana jest prądem, co podnosi realne wydatki, a konieczność zamawiania, przeładowywania, składowania i uzupełniania paliwa stałego także wiąże się z kosztami oraz pochłania sporo czasu.

Gaz ziemny to w bardzo wielu przypadkach wręcz optymalne rozwiązanie zarówno dla nowych, jak i modernizowanych domów. Aby z niego skorzystać, koniecznie trzeba zwrócić się z odpowiednim wnioskiem do działającego na danym rejonie Operatora Sieci Dystrybucyjnej – czyli np. firmy EWE, który określi, jakie są możliwości w tym zakresie. Co warte podkreślenia, w przypadku działek znajdujących się bezpośrednio przy sieci, podłączenie gazu jest wręcz formalnością, która nie wiąże się z poważnymi kosztami. Warto więc skorzystać z takiej możliwości!


źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: Kittiphan

Similar Posts