Porady

Drewniane listwy przypodłogowe – dlaczego warto?

Drewniane listwy przypodłogowe – dlaczego warto?

Dla wielu ludzi synonimem nowoczesności stały się dosyć innowacyjne tworzywa sztuczne, popularnie zwane „plastikami”. Istotny jest jednak fakt, że rozwiązania oparte o ten rodzaj materiału są bardzo nieekologiczne. Warto więc pomyśleć o przyszłości i rozważyć zakup listew przypodłogowych wykonanych z naturalnych surowców, takich jak drewno. Dlaczego warto postawić na cokoliki wykonane z buczyny, orzecha, dębu, albo innego rodzaju drewna?

Idealny wybór do drewnianych podłóg

Jeżeli w naszych wnętrzach królują naturalne materiały wykończeniowe i zdecydowaliśmy się na podłogę wykonaną z litego drewna to nie ma żadnego powodu, by nie pójść o krok dalej i postawić na solidne i trwałe drewniane listwy przypodłogowe. Oczywiście można się spierać, że mogą być one droższe, niż np. dostępne w markecie plastikowe cokoliki, jednakże czy warto oszczędzać na jakości i estetyce, które pozostaną z nami przez wiele długich lat? Naszym zdaniem nie i chyba również Ty sądzisz podobnie. Podłoga i listwy z tego samego surowca, a najlepiej z tego samego rodzaju drewna to kompozycja marzeń wielu architektów wnętrz. Faktem jest, że takie produkty mogą wymagać stosownej pielęgnacji, ale nie oznacza to, że szybciej się zużyją. Wręcz przeciwnie. Nowoczesne listwy drewniane już na starcie są odpowiednio impregnowane i lakierowane, co pozwala im zachować świeży wygląd mimo upływu lat.

Bez drewnianych listew ani rusz

Często pojawiają się pytania o to, jaki jest sens przysłaniania krawędzi jakże pięknej i eleganckiej drewnianej podłogi dodatkowymi listwami. Czy nie lepiej byłoby dociąć deski tak, by idealnie wypełniały przestrzeń pomiędzy jedną a drugą ścianą. Otóż nie, a nawet jest to kardynalny błąd. Takie idealne spasowanie mogłoby skutkować szybkim uszkodzeniem podłóg. Warto pamiętać, że rozszerzalność temperaturowa dotyczy każdego materiału. Zmiany wilgotności i temperatur zachodzą cały czas. Ma to oczywiście wpływ na strukturę drewna. Zachowanie dylatacji, czyli pustych przestrzeni, pozwala podłodze „pracować”. Brak tego rozwiązania z pewnością poskutkowałby dosyć szybkim wypaczeniem desek, a w konsekwencji odkształceniem i nieodwracalnym uszkodzeniem drewnianej podłogi. Naszym zdaniem wykończenie przy pomocy listew ma również spore walory estetyczne. Pozwala też chronić dolne partie ścian przed zabrudzeniami, co jest szczególnie istotne w przypadku śnieżnobiałej bieli i jasnych kolorów.

Wilgoć drewnu niestraszna

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym aspekcie, który często występuje w dyskusji o drewnianych cokolikach, a także podłogach z tego samego materiału. Obalamy mit jakoby wilgoć szybko niszczyła drewno. Owszem, do łazienek polecamy raczej wykończenia z użyciem płytek ceramicznych, które mają wiele zalet. Jednakże nie ma obaw, że spożywanie posiłku w salonie z drewnianą podłogą i cokolikami wpłynie negatywnie na ich kondycję. Kontakt z żywnością i czyszczenie, jeśli ewentualnie „coś nam spadnie” to nie problem, gdyż materiały są odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią.

Similar Posts