Budowa domu może potrwać nawet kilka miesięcy. Nie dziwi więc, że firmie budowlanej należą się spore pieniądze za wykonanie swoich usług. Problemy z rozliczaniem mogą pojawić się nawet przy skromniejszych pracach wykończeniowych. W jaki sposób dokonać rozliczeń w najbezpieczniejszy i najkorzystniejszy sposób dla inwestora?
Sporządzenie odpowiedniej umowy i faktura za usługi
Przed przystąpieniem do prac ważne jest sporządzenie odpowiedniej umowy. Powinien się w niej znaleźć zakres obowiązków budowlanych oraz orientacyjny czas ich wykonania. Wiele firm stara się ominąć umowy, co niezbyt dobrze o nich świadczy. Dobrze postawić jedynie na wykonawców, którzy pracują zgodnie z obowiązującym prawem. Drugą sprawą jest wystawianie faktury, czyli dokumentu potwierdzającego wykonanie prac. Często dotyczy ona również materiałów, które musiały zostać użyte w czasie budowy. Faktura za usługi budowlane dla osoby fizycznej jest ważna również przy rozliczaniu podatków. Powinna zostać wydrukowana w dwóch kopiach: dla wykonawcy oraz inwestora.
Dzielenie wypłat na poszczególne etapy
Przed rozpoczęciem płac warto ustalić także regularność wypłat. Bardzo rzadko zdarza się, żeby firma pobierała opłatę jednorazowo. Kilka miesięcy pracy bez zapłaty byłoby dużym problemem dla wykonawcy, który musi rozliczyć się również z własnymi pracownikami. Niektóre firmy budowlane w Poznaniu zatrudniają nawet kilkudziesięciu budowlańców przy jednym projekcie, dlatego trzeba tutaj regularnych wypłat. Można umówić się na comiesięczne spłaty albo etapowe. W tym drugim przypadku należności oddaje się po wykonaniu np. całego posadowieniu albo dachu. Z każdą firmą można umówić się w inny sposób, dlatego warto przedyskutować wszystko przed rozpoczęciem prac.
Czy firmom budowlanym należy się zaliczka?
Ważną kwestią jest także kwestia zaliczek przed wykonaniem prac. Przy miesięcznym lub etapowym rozliczaniu jest to jak najbardziej uzasadnione. Warto jednak wcześniej przygotować umowę. Należy uważać na podejrzanych wykonawców, którzy przed przyjazdem zażądają zaliczki, a potem nigdy nie pojawią się na placu budowy. Zdarza się to nawet w tak dużych miastach jak Warszawa. Warto dokładniej poznać firmę, zanim dokona się jakichkolwiek przelewów. W czasach internetowych wiele osób chce po prostu wykorzystać wykonawców, którym zależy na mniejszych kosztach budowy. Od zaliczki należy odróżnić zadatek, czyli znacznie skromniejszą wypłatę, która jest wypłacana robotnikom „na start”. Chodzi tu np. o podstawowe potrzeby żywnościowe albo przedmioty higieniczne, z których korzysta się w miejscu budowy.