Decydując się na budowę domu, musimy nie tylko zastanowić się nad wielkością, wybrać odpowiedni projekt, ale także zdecydować w jaki sposób ma zostać stworzona koncepcja budowy. Jest to bardzo ważne, bo dzięki dobraniu odpowiedniej dla nas metody możemy być pewni nie tylko tego, jak gotowy dom będzie w całości się prezentował po skończeniu budowy, ale także ile ona ostatecznie potrwa. Warto więc rozważyć wszystkie potrzebne kwestie. Nie należy bowiem zapominać, że w domu będziemy mieszkać długie lata i musi nam odpowiadać pod każdym względem, nie tylko tym wizualnym.
Domy prefabrykowane, co to takiego?
Budownictwo modułowe stało się bardzo popularne, ponieważ możemy zauważyć znaczące różnice nie tylko wizualne, ale już na etapie prac związanych z budową. Dom zostaje bowiem niemal w całości stworzony w fabryce, dzięki czemu możliwe jest wykonywanie prac jednocześnie na placu budowy równolegle. Nie musimy więc zwracać uwagę na pogodę, a także inne kwestie, które znacząco podnoszą koszty i zwiększają czas potrzebny do ukończenia projektu.
Na czym polega więc budownictwo modułowe?
Przede wszystkim jest to budowanie, które niemal w całości zlecamy do wykonania w fabryce. To ona dostarcza nam całą konstrukcję, która na placu budowy jest tylko do siebie odpowiednio mocowana. Nie musimy więc przedłużać czasu budowy, bo nastanie niemożliwa do obskoczenia niekorzystna aura pogodowa. To właśnie z jej powodu, wiele prac zostaje opóźnionych, kiedy mamy do czynienia z budownictwem murowanym, czyli tradycyjnym. Tutaj musimy liczyć na to, że pogoda umożliwi wykonanie prac, jakie zostały danego dnia zaplanowane. Jeśli więc danej osobie zależy na tym, aby dom został postawiony jak najszybciej, to zdecydowanie dom z gotowych elementów sprawdzi się tutaj zdecydowanie lepiej.
Dom murowany, jakie są minusy
Jeszcze kilka lat temu budownictwo modułowe nie było znane i niestety wiele osób decydowało się na dom murowany. Metoda tradycyjna miała swoje plusy i minusy, bo murowane elementy pozwalały na zbudowanie często takich elementów, które były dostosowane pod inwestorów. Jednak ze względu na czynniki niezależne, takie jak te dotyczące pogody w wielu przypadkach, zupełnie niemożliwe było, aby prace zostały wykonane we wcześniej ustalonym planie czasowym. Minusem był też fakt, że wiele prac nie mogło odbywać się jednocześnie i należało zakończyć jedną, aby rozpocząć drugą. To znacznie przedłużało czas całej budowy, która stawała się coraz droższa i coraz bardziej kłopotliwa.
Dom niemal w całości wykonany w fabryce
Jeśli decydujemy się na budowanie domu w fabryce metodą modułową, to przede wszystkim możemy liczyć na oszczędność czasu. Jest to spowodowane tym, że kiedy jakieś prace odbywają się na planie budowy, to w tym samym czasie powstają w fabryce elementy do naszego domu. Kolejną kwestią jest fakt, że możemy zlecić wykonanie odpowiednich modułów jeszcze zanim uzyskamy zgodę na budowę domu w danym miejscu. Nie musimy więc tracić czasu, bo wszystko jesteśmy w stanie robić równolegle i dzięki temu o wiele szybciej uda nam się finalnie zakończyć projekt. To duże ułatwienie, dlatego tak wiele osób się decyduje na to rozwiązanie.
Nowoczesny wygląd i dom tańszy w utrzymaniu
Dom z gotowych elementów nie tylko wygląda zdecydowanie bardziej nowocześnie, ale także w większości jest dużo trwalszy, a także co najbardziej istotne tańszy w utrzymaniu. W fabryce montowane są bowiem takie instalacje, które zapewniają nowoczesne podejście do tematu energooszczędności. Jest to istotne szczególnie w przyszłości, kiedy będziemy w danym domu mieszkać i płacić wszelkie rachunki z domem związane. Dzięki budownictwu, które składa się z gotowych elementów, możemy więc nie tylko oszczędzić swój czas, ale także i pieniądze w późniejszym okresie, co jest bardzo ważne i warto o to zadbać już wówczas, kiedy nasz nowy dom jest w trakcie budowy.
Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Mabudo