Porady

Płytki patchworkowe – hit łazienkowy

Płytki patchworkowe - hit łazienkowy

Patchwork jest techniką, w której łączy się ze sobą dowolne wzory, kolory czy formaty. Kluczowe jest, aby w efekcie końcowym tworzyły one spójną, estetyczną całość. Metoda ta zyskuje coraz większą popularność. Wszystko ze względu na to, że daje nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o efekt wizualny. Obecnie płytki patchworkowe to prawdziwy hit, jeśli chodzi o aranżację łazienki. Metoda patchworkowa początkowo była wykorzystywana w sztuce włókienniczej.

Z czasem stała się inspiracją dla twórców także z innych dziedzin. I tak technikę patchworkową można wykorzystać w przestrzeni łazienkowej. Pamiętajmy jednak, aby wybierać płytki o podobnych kształtach, które w większej całości stworzą zupełnie nowy wzór. Jak to zrobić?

Płytki patchwork w łazience

Mówiąc najprościej, patchwork jest po prostu zlepkiem różnych płytek. Nadrzędna zasada głosi jednak, że ma być kolorowo i oryginalnie. To doskonała alternatywa dla osób, które nie lubią stonowanych, spokojnych wnętrz. W technice patchworkowej panuje różnorodna wielość barw, struktur, kształtów. Można mieć początkowo wrażenie, że układanka to zbiór przypadkowych elementów. Jednak nic tu nie jest przypadkowe. Całość nie męczy wzroku, lecz przykuwa uwagę. Jeśli cenisz sobie nowoczesne wzornictwo, w kolekcjach producentów znajdziesz wysokiej jakości płytki inspirowane techniką patchwork, które są utrzymane w stonowanej kolorystyce. Prosto, lecz z pewnością nie nudno.

Jeśli chodzi o styl, trend ten jest skierowany ku ceramice pochodzącej z wielokulturowych, gorących, niezwykle barwnych zakątków świata. Mowa głównie o Maroko, Hiszpanii, czyli rejonów, które słyną z produkcji właśnie tego typu elementów. W nowoczesnych kolekcjach inspirowanych patchworkiem znajdziemy przede wszystkim bogatą ornamentykę. Nie brakuje także niebanalnej odsłony z nieco bardziej stonowanym zdobieniem. Umiarkowane ozdobniki doskonale wpiszą się w charakter wnętrz z duszą, designerskich.

Jak wykorzystać płytki patchworkowe w łazience?

Istnieje wiele sposobów na to, by wprowadzić płytki patchwork do swoich przestrzeni łazienkowych. Mogą one zdobić podłogi, ale też ściany. Jeśli cenisz sobie klasykę, postaw na niewielkie kafelki o wielobarwnej tonacji. Z kolei miłośnicy nowoczesności powinni wybierać stonowane wersje płytek inspirowane stylem patchworkowym. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Trzeba pamiętać, że aranżacja łazienki z wykorzystaniem cementowych płytek z wzorami, które nawiązują do sztuki marokańskiej o bardzo nasyconych barwach, z charakterystycznymi obrazkami, to prawdziwe dzieło sztuki. Jeśli mamy możliwości, warto wybrać płytki, na których obrazki zostały namalowane ręcznie.

Gdy dysponujemy nowoczesną łazienką w stylu loft i chcemy wprowadzić patchworkowe płytki, można zdecydować się na ich zastosowanie na podłodze. Patchworkowe płytki podłogowe nie wychodzą z mody, a cała stylizacja jest pełna wdzięku. Surowe wnętrze wzbogacone o abstrakcyjne formy z pewnością przykuje uwagę.

Alternatywą dla podłogowych płytek są patchworkowe wzory na ścianach. Dobrze w tej roli sprawdzą się płytki, których struktura obrazuje wzór z geometrycznymi ornamentami. Nie trzeba wybierać barwnych kafli – jednolity kolor również może być strzałem w dziesiątkę, jeśli chodzi o tworzenie różnych ciekawych układów.

Co ciekawe, nie tylko prostokąty czy kwadraty można ze sobą łączyć. Sześciokąty, które wyglądają niczym plastry miodu czy tkane łatki pozwalają na wykreowanie wyjątkowej przestrzeni.

Dlaczego warto wybrać płytki patchwork do łazienki? Tego rodzaju kafle sprawiają, że przestrzeń staje się luksusowa i elegancka. Stylizacja ma w sobie odrobinę tajemnicy i przypomina dawne komnaty w pałacach. Dzięki tego rodzaju płytkom można stworzyć oryginalne, ponadczasowe wnętrze.

Similar Posts