Porady

Grafika na szkle – dlaczego warto?

Grafika na szkle – dlaczego warto?

Dekoracyjne elementy wykonane ze szkła od dłuższego czasu wykorzystywane są przez architektów wnętrz. Szklane dodatki świetnie sprawdzają się w nowoczesnych pomieszczeniach oraz tych o charakterze industrialnym. Co ciekawe, szkło wykorzystane jako element konstrukcyjny np. antresoli lub w charakterze ścianki działowej może optycznie powiększyć nawet niewielkie pomieszczenie. Nowym trendem w dekoracji pomieszczeń są grafiki na szkle. Taki szklany obraz to ciekawy i modny sposób ozdabiania pomieszczeń, który może okazać się zdecydowanie bardziej funkcjonalny, niż tradycyjne obrazy na płótnie lub plakat zamknięty w antyramie. W jakich pomieszczeniach grafiki sprawdzają się najlepiej?

Obraz na szkle – nowoczesność i funkcjonalność

Jeszcze do niedawna ozdobne grafiki lub kopie obrazów przeważnie drukowane były w formie plakatu lub przenoszone na płótno metodą sitodruku. Ta tradycyjna forma ma oczywiście swoje dobre strony, niemniej jednak nie do każdego wnętrza pasuje. Nowoczesna forma dekoracyjna, jaką stanowią grafiki na szkle, oprócz pełnienia funkcji estetycznej, jest również bardziej funkcjonalna. Z łatwością można w tym przypadku usunąć wszelkiego rodzaju zabrudzenia oraz kurz – bez obawy, że grafika ulegnie zniszczeniu. Na szkle można wydrukować niemal wszystko, zarówno reprodukcje znanych dzieł malarskich, jak i fotografie własnego autorstwa. Można więc nadać swojemu wnętrzu jeszcze bardziej unikatowy charakter. Gdzie najlepiej umieścić grafiki na szkle? Pasują one właściwie do wszystkich przestrzeni. Można je umieścić w korytarzu, w kuchni lub jadalni, w salonie, a nawet w łazience. Nie straszna im wilgoć i wysokie czy niskie temperatury. Na pewno nie ulegną deformacji, w odróżnieniu od grafik papierowych.

W jakich pomieszczeniach najlepiej umieścić grafiki na szkle?

Niewiele osób decyduje się na dekoracje w postaci wielkoformatowej grafiki czy obrazów w kuchni i łazience. Wynika to pewnie z obawy, jak dekoracja zachowa się pod wpływem pary i wilgoci, które w tych pomieszczeniach są normą. Nieco odważniejsi dekoratorzy decydowali się do tej pory na zastosowanie fototapety, która jednak w łatwy sposób mogła ulec zabrudzeniu i zniszczeniu. Grafika na szkle jest doskonałym rozwiązaniem w takich problematycznych pomieszczeniach, ponieważ ewentualne zabrudzenia z łatwością można usunąć za pomocą szmatki nawilżonej wodą, a wydruk pozostanie nienaruszony. Ze względu na wysoką odporność na uszkodzenia i zabrudzenia grafiki na szkle chętnie stosowane są również w miejscach publicznych, takich jak np. salony kosmetyczne i fryzjerskie, urzędy, kluby fitness biura. Chociaż należy zaznaczyć, że dekoracja w rodzaju – grafika na szkle – sprawdzi się również w salonie i sypialni, nadając im dodatkowego wyrazu.

Jaki motyw wybrać?

Wybór grafiki i formatu to już kwestia indywidualnych potrzeb i upodobań. W łazienkach doskonale sprawdzą się motywy wodne – np. przedstawiające morskie fale, strumyk lub krople wody na roślinach. W salonach często pojawiają się tematy kwiatowe, pejzaże oraz różne formy graficzne. Do kuchni polecane są motywy przedstawiające owoce, zioła lub ziarna kawy. Wybór jednak zawsze należy do klienta.

Grafika na szkle jest doskonałym sposobem na udekorowanie własnego mieszkania. Większość producentów umożliwia wydruk własnego zdjęcia lub gotowej grafiki. Warto jednak przemyśleć taką opcję, która sprawi, że dekoracja ścienna w domu będzie naprawdę jedyna w swoim rodzaju.

Similar Posts