Ogród

Piwonie – piękne rośliny rodem z Dalekiego Wschodu

Piwonie - piękne rośliny rodem z Dalekiego Wschodu

Piwonie, zwane także peoniami, od tysięcy lat podbijają serca ogrodników na całym świecie. W dawnych Chinach traktowane były jako cesarski kwiat, symbol bogactwa i honoru. Współcześnie są uprawiane w wielu odmianach i podgatunkach zachwycają wielkimi, pełnymi kwiatami oraz oszałamiającym zapachem.

Kwiatowy skarb Chińczyków

Piwonie są roślinami pochodzącymi przede wszystkim z centralnej Azji. Uprawiane były przez Chińczyków już około 1000 roku p.n.e., którzy traktowali je nie tylko jako kwiat ozdobny, ale również lecznicze zioło. Pisma z XIII wieku wskazują na występowanie blisko czterdziestu odmian tych kwiatów. Były tak cenne, że przekazywano je w spadkach, posagach lub wyjątkowo kosztownych darach. Obecnie dzikie odmiany piwonii spotyka się również w rejonie Azji Mniejszej, Europy południowej oraz w zachodniej części Ameryki Północnej. Jednak to właśnie najpiękniejsze odmiany wyhodowane przez chińskich ogrodników opanowały nasze rabaty.

Piwonie – charakterystyka rośliny

Piwonie to byliny lub niskie krzewy o wysokości 80-100 cm o charakterystycznych liściach (dzięki którym rośliny te posiadają walory ozdobne nawet poza okresem kwitnięcia): zielonych, głęboko-klapowanych, o nieco pierzastym kształcie.

Rośliny mają krzaczasty pokrój i silnie rozrastają się na boki, a ich łodygi są sztywne, wzniesione i mają tendencję do drewnienia u nasady.

Kwiaty piwonii pojawiają się od maja do czerwca. Występują w różnych wariantach kolorystycznych oraz typach budowy. Najczęściej spotyka się piwonie o kwiatach pełnych, o wielu rzędach płatków, wśród których pręciki i słupki nie są widoczne, poprzez półpełne, gdzie płatków jest kilka rzędów, po pojedyncze, w których pręciki otaczane są przez jeden okółek płatków.

Byliny, krzewy i miniaturki

Obecnie uprawia się kilkadziesiąt gatunków piwonii. Najpopularniejsza jest z pewnością klasyczna piwonia chińska Paeonia lactiflora, będąca byliną o gładkich łodygach. Kwitnie najczęściej na czerwono, różowo i biało.

Można również wybierać spośród odmian piwonii krzewiastej, zwanej także drzewiastą (Paeonia suffruticosa), określaną czasem jako „róża chińska”. Zwarte krzewy o wysokości od jednego do czterech metrów z dużymi, barwnymi kwiatami prezentują się niezwykle efektownie.

Z kolei dla posiadaczy niewielkich ogrodów i balkonów stworzono karłowatą, doniczkową odmianę piwonii. Dorasta do 60 cm wysokości i z powodzeniem może być uprawiana w pojemnikach.

Piwonie – stanowisko i wymagania

Wybierając stanowisko dla piwonii należy poszukać miejsca z dużą ilością rozproszonego światła. Powinno być słoneczne, ale jednocześnie osłonięte przed palącymi promieniami w okresie letnim. Najkorzystniejsza jest ekspozycja wschodnia lub zachodnia, dzięki czemu słońce nie będzie na nie świecić przez cały dzień. Ponadto z powodu kruchych, podatnych na złamania łodyg, powinny być sadzone na stanowiskach osłoniętych od wiatru.

Gleba, w której mają rosnąć piwonie powinna być lekko kwaśna, żyzna, przepuszczalna i próchnicza. Należy zadbać o regularne nawożenie, spulchnianie i podlewanie ziemi tak, by pozostawała umiarkowanie wilgotna. Kłącza sadzi się głęboko, 5-15 cm pod ziemią.

Piwonie nawozi się wiosną, używając do tego celu kompostu, obornika lub płynnych nawozów wieloskładnikowych.

Pielęgnacja i choroby piwonii

Peonie mogą być sadzone przez cały okres wegetacyjny, przy czym bardzo źle znoszą przesadzanie. Po posadzeniu ważne jest ściółkowanie, które pozwoli na ochronę bryły korzeniowej przed chłodem i przesuszeniem. Poza tym warstwa ściółki zapobiega rozrastaniu się chwastów. Na jednym stanowisku piwonie mogą rosnąć nawet 10-15 lat. Później można zauważyć słabsze kwitnięcie lub nawet zamieranie roślin – należy je wtedy odmłodzić.

Jesienią piwonie można delikatnie przyciąć. Należy usunąć suche i uszkodzone kwiatostany i liście. Na zimę warto je okryć słomą lub gałęziami drzew iglastych.

Spośród szkodników, piwonie najczęściej atakują nicienie oraz larwy owadów. W przypadku nieodpowiednich warunków uprawy bywają także podatne na choroby grzybowe.

Popularne odmiany piwonii

W uprawie amatorskiej najczęściej spotyka się piwonie o pełnych kwiatach. Do najpopularniejszych odmian piwonii tego rodzaju należy biała „Shirley Temple”, często wybierana do ślubnych bukietów, jak również „Karl Rosenfield” o głębokiej, purpurowej barwie. Z kolei odmianę „Sarah Bernhardt” cechuje delikatny odcień bladego różu.

Oryginalną kolorystykę posiada odmiana „Primavera” o kwiatach białych na zewnątrz i żółtych w środku.

Z kolei do najpopularniejszych odmian półpełnych należy „Coral Sunset” o koralowych płatkach, żółknących w miarę przekwitania oraz żółtych środkach.

Więcej odmian piwonii znaleźć można w sklepie online pod adresem https://cebule-kwiatowe.pl/piwonia/. Sklep internetowy firmy Benex oferuje wysyłkową sprzedaż piwonii oraz innych roślin ozdobnych.

Piwonie należą do wymagających roślin, jednak w odpowiednich warunkach będą pięknie rosnąć i obficie kwitnąć. Przy odpowiednim stanowisku i odrobinie wprawy może się okazać, że największym problemem będzie… wybór odmiany peonii najlepiej trafiającej w nasz gust.

Similar Posts