Ogród

Elektryczna markiza na taras i balkon – luksus dla każdego

Elektryczna markiza na taras i balkon - luksus dla każdego

Zarówno taras, jak i balkon stanowi naturalne przedłużenie mieszkania bądź domu, dzięki którym zyskujemy dodatkową przestrzeń do zagospodarowania i spędzania czasu z bliskimi. Wizja poranków przy aromacie pysznej kawy czy wspólne posiłki na werandzie, zachęcają do szybkiego urzeczywistnienia marzeń, które stają się celem samym w sobie. Aranżacja przyjemnego miejsca wypoczynku wiąże się z koniecznością zamontowania odpowiedniej osłony, która zabezpieczy taras przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Zarówno palące słońce, jak i padający deszcz nie zakłócą już spokoju, a my będziemy mogli cieszyć się odpoczynkiem z rodziną albo oddać się lekturze ulubionej książki. Podczas dokonywania wyboru zadaszenia tarasu warto postawić na konstrukcje, które będą zarówno funkcjonalne jak i bezpieczne. Ważne jest również, aby dokonany przez nas wybór był rozwiązaniem na lata.

ZADASZENIE TARASU SZKŁEM – ZALETY I WADY

Zadaszenie tarasu szklane jest doskonałym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie wygodę. Dba nie tylko o nasz komfort, ale również chroni sprzęt i meble, stanowiące integralną jego część. Szkło tworzy wyjątkowy klimat i nadaje ponadczasowy charakter mieszkaniom i domom każdej wielkości. Wprowadza ponadto wrażenie lekkości, dzięki czemu efektownie współgra z designerskimi aranżacjami. Jednym z największych zalet tego typu rozwiązania jest trwałość materiału, z którego są wykonane. Do zadaszenia tarasu wykorzystywane jest szkło laminowane VSG lub hartowane VSG ESG. Szkło laminowane z oznaczeniem VSG powstaje na skutek złączenia dwóch szklanych tafli za pomocą specjalnej folii PVB (poliwinylobutylowej). Jej zadaniem jest ochrona szkła przed rozsypaniem i przytwierdzenie stłuczonych kawałków do folii. W przypadku szkła hartowanego, poddawanego obróbce termicznej do 600 stopni Celsjusza, ryzyko stłuczenia spada praktycznie do zera.

Zadaszenia tarasów szklane nie wymagają konserwacji i są łatwe w utrzymaniu czystości, a ich powierzchnia jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne. Wadą tego typu rozwiązań jest gromadzenie się śniegu na powierzchni szklanego dachu, co może ograniczyć dopływ światła zimą. Z kolei latem duża przepuszczalność świetlna może powodować konieczność zastosowania szkła przyciemnionego szczególnie na południowym tarasie.

Szkło doskonale współgra z aluminium tworząc niezwykle wytrzymałe produkty, które łączą w sobie zarówno walory estetyczne, jak i praktyczne. W odróżnieniu od poliwęglanu zachowują trwałość na wiele lat. Profile aluminiowe charakteryzują się niewrażliwością na korozje. Aluminium mimo, że jest metalem o wiele lżejszym od stali, jest tworzywem wytrzymałym na uszkodzenia mechaniczne. Duże możliwości obróbki, pozwalają na tworzenie różnych kształtów. Dzięki malowaniu proszkowemu profili z aluminium zyskujemy dodatkową ochronę przed utlenianiem oraz możliwość wyboru odpowiedniego koloru. Znaną i cenioną firmą z doświadczeniem, zajmującą się profesjonalnym montażem i doradztwem m.in. w sprawie zadaszeń jest SALGAT.

MARKIZY ELEKTRYCZNE

Szklane dachy nad tarasem wymagają skutecznej ochrony przeciwsłonecznej, które zapewniają markizy elektryczne pracujące nad lub pod szkłem.

Markizy elektryczne firmy SALGAT Wrocław są znacznie wygodniejsze w użytkowaniu niż pozostałe rodzaje. Za ich pomocą można nie ruszając się z leżaków, swobodnie zwijać lub rozwijać markizę za pośrednictwem pilota. Silnik w modelu elektrycznym jest tak zaprogramowany, aby wyłączał się samodzielnie po osiągnięciu ustalonego położenia.

Wybierając markizę elektryczną, warto zdecydować się na taką, która posiada możliwość awaryjnego zwijania ręcznego, co może być pomocne w przypadku awarii systemu zasilającego. Niektóre modele mają zainstalowane czujniki pogodowe, które rozwijają się i zwijają w zależności od warunków atmosferycznych, takich jak nasłonecznienie, zbyt silny wiatr, opady itp. Jest to wygodne rozwiązanie w sytuacji, gdy często wyjeżdżamy. Nie trzeba się wówczas martwić nagłą zmianą pogody, kiedy nie ma nikogo w domu. Czujnik wiatrowo-słoneczny odpowiada za automatyczne zwijanie się markizy zewnętrznej, gdy nagle pojawi się silny wiatr i rozwijanie wtedy, gdy wyjrzy słońce. Na rynku dostępne są również modele z czujnikiem drgań, które mocowane są na belce na krawędzi markizy elektrycznej. Gdy poziom drgań przekroczy ustawioną na czujniku wartość, markiza samoczynnie się zwinie. Czujniki mogą być zasilane tradycyjnie albo solarnie. W przypadku tych drugich zasilanie odbywa się za pośrednictwem energii słonecznej. Markizy elektryczne mogą być montowane również na zewnątrz okna, absorbując promieniowanie słoneczne przed szybą i emitując je na zewnątrz. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie dochodzi do przegrzania wnętrza pomieszczeń.

MARKIZY NA BALKON

Markizy na balkon ozdabiają domy, ożywiając elewacje oraz osłaniają przed deszczem
i słońcem odbijając promieniowanie UV. Do zacienienia balkonów niewielkich rozmiarów montowane są markizy wyposażone w ramiona z jednej strony przykręcone do ściany, a od góry do belki markizy. Solidna konstrukcja jest odporna na działanie wiatru i chroni przed wysoką temperaturą zapewniając komfort w upalne dni. Dzięki możliwości regulacji nachylenia poszycia oraz ramion można dowolnie zmieniać pozycje względem padającego światła słonecznego. Decydując się na markizę balkonową warto zwrócić uwagę na tkaninę z jakiej jest wykonana. Aby konstrukcja posłużyła nam na lata, musi być z wysokiej jakości materiału. Powinna być odporna na zanieczyszczenia powietrza, płowienie oraz rozdarcie. Pokrycie impregnatem lub ochronną powłoką zabezpiecza materiał, który nabiera właściwości wodoodpornych. Markizy mają zwykle dwuletnią gwarancje, ale zdarzają się modele, na które gwarancja obowiązuje na dłuższy okres. Mimo wszystko, warto samemu zadbać o stan osłony nie dopuszczając do zbytniego zabrudzenia markizy i zabezpieczając ją na czas zimowy. Markiza na balkon polecana jest w szczególności do balkonów wychodzących na stronę południową.

MARKIZY NA TARAS

Markizy tarasowe potrzebują stabilnego i solidnego podłoża do montowania. Dzięki temu uzyskujemy bardzo skuteczną ochronę przed słońcem i deszczem. Markizy na taras charakteryzują się dużym rozmiarem oraz przegubowymi ramionami, które składają się wraz ze zwijanym poszyciem. Markiza tarasowa dostępna jest w różnych modelach:

  • na korbę – markiza sterowana ręcznie. Najprostsze i najtańsze rozwiązanie. Przy większych rozmiarach tarasu użycie korby może być mniej komfortowe. W takim wypadku trzeba być czujnym i obserwować pogodę, aby w razie jej załamania zdążyć szybko zwinąć markizę

  • w kasecie – z ochronną skrzynią, do której chowa się poszycie. Po zwinięciu rura nawojowa wraz z poszyciem jest całkowicie schowana w kasecie z aluminium domkniętej przez profil przedni osłony

  • z silnikiem – elektryczna markiza sterowana silnikiem za pomocą przełącznika albo pilota. Coraz chętniej wybierany model ze względu na wygodę jej użytkowania oraz walorów estetycznych.

Markiza na taras pozwala obniżyć temperaturę we wnętrzu pomieszczenia przyległego do tarasu. Odpowiednio dobrana potrafi stać się ozdobą elewacji i całego domu.

Wybór odpowiedniej osłony na taras bądź balkon jest elementem niezbędnym, gdy chcemy w pełni korzystać z dodatkowej przestrzeni naszego domu. Warto postawić na rozwiązania cechujące się nie tylko walorami estetycznymi, ale również praktycznymi, które posłużą nam na lata.

Similar Posts