Porady

Odkażanie pomieszczeń – główne przyczyny

Odkażanie pomieszczeń – główne przyczyny

Głównym celem odkażania pomieszczeń jest pozbycie się możliwie dużej liczby szkodliwych mikroorganizmów – bakterii, wirusów czy grzybów. Zarówno w ich formach czynnych, jak i przetrwalnikowych.

W przypadku powierzchni biurowych, przemysłowych czy publicznych, odkażanie pomieszczeń przeprowadzane jest w przypadku stwierdzenia występowania zagrożenia biologicznego. W szpitalach, przychodniach, domach opieki, przedszkolach itp. regularne odkażanie jest także przeprowadzane w celu eliminacji nie tylko istniejących, lecz także potencjalnych zagrożeń, które mogą się pojawić w niedalekiej przyszłości. Ma to szczególne znaczenie w przypadku placówek ochrony zdrowia.

Dzieje się tak, ponieważ w placówkach ochrony zdrowia łatwiej o zakażenie szczepem antybiotykoodpornym. Choroby spowodowane takimi mikrobami są zdecydowanie trudniejsze do wyleczenia, niż standardowa infekcja. Dlatego aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, o wiele lepszym rozwiązaniem jest działanie profilaktyczne i eliminacja antybiotykoodpornych drobnoustrojów, zanim staną się przyczyną ciężkiej choroby.

Tego rodzaju profilaktyczne działanie nie jest zarezerwowane wyłącznie dla placówek medycznych, opiekuńczych czy edukacyjnych. Osoby prywatne również mogą zdecydować się na prewencyjne odkażanie swojego domu lub mieszkania. Dzieje się tak chociażby w sytuacji, gdy w najbliższym otoczeniu pojawi się nowy domownik – na przykład niemowlę lub osoba chora, której układ odpornościowy jest osłabiony. W tym przypadku odkażenie domu lub mieszkania wydaje się być rozsądnym pomysłem.

Jest to jednak sytuacja wyjątkowa. Odkażanie pomieszczeń mieszkalnych jest mimo wszystko działaniem przeprowadzanym najczęściej po stwierdzeniu zagrożenia biologicznego. Poza tym po ciężkiej chorobie kogoś bliskiego warto zdezynfekować nie tylko pomieszczenie, w którym ta osoba przebywała, ale w zasadzie całe mieszkanie. Dzięki temu prawdopodobieństwo ponownego zapadnięcia na zaraźliwą chorobę powinno znacznie spaść.

Odkażanie pomieszczeń – najczęstsze metody

Odkażanie pomieszczeń, tak mieszkalnych, jak i biurowych, przemysłowych, publicznych itp., można przeprowadzić kilkoma metodami. Są to m.in.:

  • Metoda opryskowa – metoda stosunkowo tania, ale nie wszędzie może być stosowana. Preparat biobójczy trafia na dezynfekowaną powierzchnię w postaci oprysku.
  • Zamgławianie ULV – preparat jest wymieszany z odpowiednim rozpuszczalnikiem. Następnie całość jest aplikowana na dezynfekowane powierzchnie w formie mgiełki składającej się z bardzo drobnych kropelek. Mgiełka swobodnie unosi się w powietrzu, bez większych problemów trafiając do trudno dostępnych miejsc.
  • Woda wysokoozonowana – metoda stosowana raczej w budynkach publicznych, szpitalach czy kuchniach. Odkażanie następuje poprzez przemycie danej powierzchni wodą zawierającą rozpuszczony ozon.
  • Ozonowanie – najpopularniejszy sposób odkażania pomieszczeń. Dzieje się tak dlatego, że ozon jest bardzo skuteczny w zwalczaniu bakterii, wirusów oraz grzybów. Ponadto ozonowanie jednocześnie pomaga usunąć niechciane zapachy.

Wszystkie z wyżej wymienionych metod odkażania pomieszczeń prywatnych oraz publicznych widnieją w asortymencie PSG Polska, jednego z liderów w branży usuwania zagrożeń chemicznych i biologicznych.

Similar Posts