Zadbany ogród to prawdziwa duma jego właściciela. O wyglądzie tego miejsca decydują jednak nie tylko właściwie pielęgnowane rośliny. Ogromną rolę w wystroju przydomowej przestrzeni odgrywają też odpowiednio dobrane meble ogrodowe, które nadają zewnętrznym aranżacjom niepowtarzalnego charakteru. Warto dowiedzieć się, na co trzeba zwracać uwagę przy zakupie wyposażenia meblowego do ogrodu.
Aranżacja ogrodu a dobór mebli
Niegdyś jedynymi meblami, które umieszczano w przydomowym ogródku, były stół i krzesła. Te czasy jednak minęły już dawno. Aktualnie coraz więcej osób postrzega swój ogród jako przedłużenie części mieszkalnej. Dlatego też tak ogromną wagę przykłada się do właściwego urządzenia tego miejsca. Od mebli ogrodowych oczekuje się przede wszystkim wygody i funkcjonalności. Ale nie tylko. W okresie letnim wielu właścicieli decyduje się przyjmować gości na zewnątrz. W takiej sytuacji pięknie zaaranżowane stylizacje ogrodu stanowią wizytówkę całego domu.
Obecnie na rynku dostępne są całe komplety mebli ogrodowych idealnie nadających się do ustawienia w różnych przestrzeniach. Domownicy mogą sami zdecydować, jaki zestaw wybrać oraz z ilu modułów ma się on składać. Niestety, dobór odpowiedniego wyposażenia w wielu przypadkach nie jest tak prosty, jakby się to mogło wydawać na pierwszy rzut oka. W tych okolicznościach należy skorzystać z profesjonalnej pomocy. Może jej udzielić zarówno architekt ogrodu, jak i sprzedawca w sklepie. Najprostszym rozwiązaniem jest jednak poznanie najważniejszych kryteriów wyboru najlepszych mebli ogrodowych.
Przeznaczenie ma znaczenie
Wyposażenie meblowe do ogrodu może służyć do różnych celów. Jeśli właścicielowi domu zależy przede wszystkim na odpoczynku na łonie natury w samotności bądź w gronie najbliższych osób, powinien zdecydować się na zakup niewielkiej sofy, leżanki lub fotela. Całości aranżacji można dopełnić umieszczonym w pobliżu małym stolikiem kawowym. Z kolei dla tych, którzy uwielbiają regularnie urządzać garden party, najlepszym rozwiązaniem będą duże stoły ogrodowe, przy których jednorazowo zmieści się większe grono biesiadników. Te stylowe i praktyczne meble ogrodowe zwykle sprzedawane są w komplecie wraz z krzesłami, taboretami albo ławkami.
Oryginalność formy to podstawa
Przy projektowaniu aranżacji ogrodowych bardzo ważną rolę odgrywa oryginalność. Może się ona przejawiać również w doborze nietypowych modeli mebli ogrodowych. Architekci ogrodu szczególnie polecają zakup dużych, okrągłych stołów, przy których można wygodnie usadzić nawet kilkunastu gości. Pozostawanie w stałym kontakcie wzrokowym sprzyja nawiązywaniu rozmów oraz tworzeniu miłej atmosfery spotkania. Zamiast tradycyjnych krzeseł czy ławek można kupić komfortowe szezlongi. Nawet długotrwałe siedzenie na nich to prawdziwa przyjemność.
Materiał wykonania – rola nie do przecenienia
Osoby zajmujące się aranżacjami ogrodowymi często zastanawiają się nad tym, z jakiego tworzywa powinny być zrobione meble do ogrodu, aby możliwie jak najlepiej spełniały one swoje funkcje. Na to pytanie nie jest jednak łatwo jednoznacznie odpowiedzieć. Do wyboru są różne opcje, np.:
- drewno;
- stal i aluminium;
- rattan;
- tworzywo sztuczne.
Drewniane modele ładnie komponują się z roślinnością. Są też bardzo wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne. Trwałością wyróżniają się również metalowe meble ogrodowe, które w większości przypadków mogą pozostawać na zewnątrz przez cały rok. Z kolei rattanowe i plastikowe produkty wyróżniają się atrakcyjnym designem. Trzeba je jednak chronić przed ekspozycją na słońce i deszcz, aby na długo zachowały swój nienaganny wygląd.
Istnieje wiele kryteriów doboru najlepszych mebli ogrodowych. Warto kierować się przede wszystkim własnymi upodobaniami oraz funkcjonalnością poszczególnych modeli.