Posiadanie ogrodu lub jakiegokolwiek kawałka terenu przeznaczonego pod uprawę roślin wiąże się z koniecznością pielęgnacji. Dbanie o rośliny i prawidłowy ich rozwój wymaga nakładu czasu oraz pracy, a nie rzadko również specjalistycznych narzędzi. Jedną z takich prac jest przekopywanie wierzchniej warstwy ziemii – zadanie kojarzące się nam głównie z łopatą lub szpadlą.
Istnieją jednak znacznie bardziej wydajne i wymagające mniejszego wysiłku rozwiązania, szczególnie w przypadku, kiedy prace wykonujemy na większym obszarze terenu. Jednym z takich urządzeń jest glebogryzarka ogrodowa, pełniąca funkcję podręcznego pługu. W tym krótkim poradniku postaramy się pomóc ci dobrze urządzenia jak najlepiej dostosowanego do twoich potrzeb.
Jakie są rodzaje glebogryzarek?
Glebogryzarka nadaje się do użytku przez praktycznie cały sezon, począwszy od wiosny, aż do późnej jesieni. Potrafi poradzić sobie z podłożem nawet gliniastym lub ubitym – jedyny przypadek, w którym należy powstrzymać się z jej użytkowaniem, to gleba zamarznięta lub silnie przesuszona. Ponadto oprócz poprawy jakości gleby, glebogryzarka nadaje się również do mieszania nawozów lub odśnieżania. Glebogryzarki można podzielić na trzy rodzaje:
Glebogryzarka ręczna
Najprostsza forma urządzenia, napędzana po prostu siłą naszych mięśni. Cechuje się niewielką wagą oraz rozmiarem, nadaje się głównie do niewielkich i najlżejszych prac.
Glebogryzarka elektryczna
Idealna do ogrodów o niewielkiej powierzchni, stanowi uniwersalne rozwiązanie będące pomostem między siłą a prostotą użycia. Wymaga dostępu do prądu i cechuje się cichszą praca, niż glebogryzarki spalinowe – co jest szczególnie istotne w przypadku, kiedy nasza działka sąsiaduje z innymi, na których również mogą przebywać ludzie. Ten rodzaj glebogryzarki jest szczególnie przyjazny środowisku, przez co jest popularnym wyborem w przypadku upraw ekologicznych.
Glebogryzarka spalinowa
Cechuje się największą mocą i wytrzymałością, dzięki czemu jest najlepiej przystosowana do pracy w trudnych warunkach. Jej największe wady to wydzielanie zarówno spalin, jak i znacznych ilości hałasu. Świetnie sprawdza się przy pracy na dużych powierzchniach, a brak kabla zapewnia wyższy komfort pracy.
Na co zwrócić uwagę wybierając glebogryzarkę?
Oprócz sposobu zasilania istnieje szereg innych cech, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie glebogryzarki ogrodowej.
Moc silnika glebogryzarki
Zasada jest prosta – im trudniejszych warunków pracy się spodziewasz, tym potężniejszego silnika potrzebujesz. Użytkowanie glebogryzarki ogrodowej zwykle wiąże się z używaniem jej w wielu różnorodnych warunkach, a urządzenia ze słabym silnikiem mogą okazać się mało wydajne w przypadku gleb zbyt ciężkich, zbyt mocno zbitych lub gliniastych.
W przypadku małego ogrodu, dobrym rozwiązaniem jest glebogryzarka o mocy 300-500W lub 4KM. Do dużych ogrodów lepiej wybrać urządzenie o mocy ponad 600W lub 5-6,5KM – przy czym przy dużych ogrodach zwykle lepiej sprawdzi się glebogryzarka spalinowa.
Szerokość pracy glebogryzarki
Szerokość pracy glebogryzarki ogrodowej określa wielkość powierzchni, na którą jednorazowo oddziałuje urządzenie. W przypadku małych lub wąskich ogrodów, najlepiej zdecydować się na niewielką szerokość pracy, jak na przykład 27-33cm. Duży ogród wymaga jednak inne podejścia do pracy i innego doboru urządzeń – tu najlepiej sprawdzi się glebogryzarka o dużej szerokości roboczej, najlepiej powyżej 45cm.
Lepszy jakościowo sprzęt zwykle pozwala na regulację szerokości pracy, co pozwala posiadać jedno urządzenie dobrze nadające się do pracy zarówno w mniejszym, jak i większym ogrodzie.
Zmienna głębokość pracy glebogryzarki
Dobór głębokości pracy powinien być oparty o rodzaj roślin, jakie znajdują się w twoim ogrodzie. W przypadku zakładania trawnika, rabat lub grządek, zwykle sprawdzi się glebogryzarka ogrodowa o głębokości pracy 13-15cm. Jeśli jednak zakładasz uprawę cechującą się rozbudowanym systemem korzennym lub dużym napowietrznieniem gleby, wtedy lepiej wybrać urządzenie o głębokości pracy 30-35cm.
Mobilność glebogryzarki
Kolejną cechą glebogryzarek, którą należy wziąć pod uwagę przy zakupie, to jej mobilność oraz waga. Urządzenia o dużej mocy cechują się większą waga, która może nawet przekraczać 50kg. Tak duża waga jest czasami niezbędna, ale w przypadku niewielkiego ogrodu zwykle nieuzasadniona i wiążąca się ze spadkiem komfortu pracy.
Oprócz tego istnieje szereg cech wpływających na łatwość sterowania glebogryzarką ogrodową. Bardzo przydatne jest posiadanie wstecznego biegu. Funkcja zmiany prędkości przydaje się, gdy chcemy dostosować zabieg pielęgnacyjny do rodzaju podłoża. Przydaje się również regulacja uchwytu rączek. Uwagę zwrócić warto również na umiejscowienie urządzenia roboczego – do zadań domowych lepiej wybrać taką z urządzeniem roboczym umiejscowionym z przodu, natomiast do spulchniania dużych powierzchni – umiejscowionym z tyłu.
Duży wybór glebogryzarek wysokiej jakości znajdziesz pod tym linkiem – https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/maszyny-ogrodnicze/aeratory-i-glebogryzarki/glebogryzarki.html.