Przez ostatnie dekady klimat w Polsce uległ wyraźnej zmianie. Zimy bez śniegu, wiosny z niewielkimi opadami i upalne lata stały się naszą rzeczywistością – dane pomiarowe wskazują jednoznacznie, że co 10 lat mamy do czynienia ze wzrostem temperatury o około 0,3°C. Staje się to odczuwalne również w domach, w których jest zazwyczaj zbyt gorąco, a to wpływa negatywnie na zdrowie i samopoczucie. Dobrym pomysłem w walce z upałami jest zakup urządzenia chłodzącego, jednak warto najpierw zapoznać się z ich specyfiką.
Na upał – klimatyzacja
Jeszcze kilka lat temu klimatyzację instalowano przede wszystkim w biurach czy obiektach komercyjnych, ale obecnie urządzenia tego rodzaju stają się coraz bardziej popularne wśród indywidualnych użytkowników. Klimatyzatory dzielimy przede wszystkim ze względu na kryterium mobilności: urządzenia mogą być stacjonarne lub przenośne.
Pierwsze z nich nie są rozwiązaniem dla każdego, zwłaszcza dla mieszkańców budynków wielorodzinnych, ponieważ wymagają zezwolenia na montaż. Jednostka zewnętrzna emituje hałas, wpływając na komfort mieszkania, a dodatkowo może naruszać strukturę budynku. Istnieje jednak rozwiązanie alternatywne – klimatyzator przenośny.
Klimatyzator czy klimatyzer?
Jeśli zastanawiasz się, jaki klimatyzator przenośny wybrać, w trakcie poszukiwań możesz natknąć się na dwie nazwy: klimatyzator i klimatyzer (także klimator lub mini klimatyzator). Te pojęcia są bardzo często ze sobą mylone, tymczasem są to zupełnie inne urządzenia.
- Klimatyzer – swoim działaniem przypomina nawilżacz, ponieważ wykorzystuje wodę jako główny czynnik chłodzący. Przy dłuższym użytkowaniu może to powodować zbytnie zawilgocenie i rozwój pleśni. Skuteczność klimatyzera jest duża mniejsza niż klimatyzacji, często efekty nie są w ogóle odczuwalne.
- Klimatyzator przenośny – nie należy do najmniejszych urządzeń, ale jest dużo skuteczniejszy od klimatyzera i sprawdzi się na każdej powierzchni, po odpowiednim dopasowaniu do niej. Dzięki klimatyzatorowi przenośnemu możliwe jest osiągniecie w pomieszczeniu optymalnej temperatury.
Jak działa klimatyzator?
To przede wszystkim współpraca parownika i skraplacza, które są wymiennikami ciepła. Urządzenie pobiera ciepłe powietrze, schładza je dzięki czynnikowi chłodniczemu i oddaje do otoczenia. Poprzez rurę wyrzutową możliwe jest pozbycie się ciepłego powietrza poza budynek – z tego względu urządzenie powinno znajdować się przy oknie lub drzwiach balkonowych.
Jednym z najważniejszych parametrów technicznych klimatyzatora przenośnego jest moc chłodnicza, dzięki której można określić maksymalną powierzchnię, jaką zdoła on schłodzić.
Przyjmujemy, że do schłodzenia 1 m³ powietrza potrzebne jest 0,03 kW mocy chłodzącej, zatem jeśli chcemy wykonać obliczenia dla pomieszczenia o powierzchni 30 m² i wysokości 2,7 m, użyjemy równania: 30 x 2,7 x 0,03 = 2,43 kW. Tę wartość trzeba powiększyć o ok. 25%, jeżeli:
- budynek posiada słabą izolację termiczną,
- znajduje się na poddaszu,
- jego okna wychodzą na stronę południowo-zachodnią.
Klimatyzatory przenośne mogą być używane przez cały rok, ponieważ wiele modeli pełni również rolę ogrzewacza, osuszacza i oczyszczacza powietrza (np. FRAL SuperCool FSC14 lub Fersk Vind).
Niewątpliwą zaletą tego typu urządzeń jest również fakt, że nie wymagają one montażu przez specjalistę, a dodatkowo są mobilne i ergonomiczne.
Więcej informacji na temat klimatyzatorów przenośnych znajdziesz tutaj: https://ranking-oczyszczaczy.pl/poradnik-czystego-powietrza/jak-wybrac-dobry-klimatyzator-przenosny/.
Źródło danych: naukaoklimacie.pl