Jeszcze niedawno listwy sufitowe uchodziły za kiczowate, wątpliwe ozdoby domu. Współcześnie znów są cenione przez wiodących projektantów wnętrz. Wiele z nich nie ma już form historyzujących, nawiązujących do zabytkowych sztukaterii i kasetonów. Powstanie nowoczesnych materiałów kompozytowych umożliwiło stworzenie modernistycznych listw sufitowych, które doskonale spełniają się we wnętrzach minimalistycznych i loftowych. Do łask wracają jednak także tradycyjne formy listw sufitowych i innych dekorów.
Listwy sufitowe – ozdoba czy kicz?
Jeszcze niedawno listwy sufitowe uchodziły za kiczowate, wątpliwe ozdoby domu. Współcześnie znów są cenione przez wiodących projektantów wnętrz. Wiele z nich nie ma już form historyzujących, nawiązujących do zabytkowych sztukaterii i kasetonów. Powstanie nowoczesnych materiałów kompozytowych umożliwiło stworzenie modernistycznych listw sufitowych, które doskonale spełniają się we wnętrzach minimalistycznych i loftowych. Do łask wracają jednak także tradycyjne formy listw sufitowych i innych dekorów.
Panele, plafony, lamperie i kasetony
Dekorację sufitową kojarzymy przede wszystkim ze sztukaterią, a więc ozdobami wykonanymi z gipsu i tworzyw sztucznych. W wielu krajach, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, bardziej popularne są jednak drewniane listwy sufitowe, a także bardziej masywne przysufitowe belki i konsole drewniane. Listwy sufitowe z cennego, litego drewna twardego (np. dębowego lub wiśniowego) uchodzą za niezwykle eleganckie. W odróżnieniu od ozdób podług i ścian, na sufitach rzadko stosuje się natomiast okładziny i dekory kamienne: powodem jest oczywiście ich ciężar.
Podobnym rodzajem dekoracji są kasetony i plafony, które często składają się z zestawu listw sufitowych. Plafon to część sufitu ozdobiona sztukaterią, dekoracją rzeźbiarską lub malowidłem, otoczona dekoracyjnym obramowaniem. Kaseton to ozdobne wgłębienie w suficie. Większe niż listwy elementy dekoracyjne, o podobnych formach, określa się często jako panele i płyty sufitowe.
Zbliżony charakter mają także ozdoby podłóg i ścian. Podobnie jak listwy sufitowe stosuje się listwy podłogowe. Za szczególnie eleganckie uchodzą lamperie, okładziny cokołu posadzki, często wykonane z marmuru.
Listwy sufitowe oraz zbliżone ozdoby sufitu, podłóg i ścian są więc niezwykle zróżnicowane i mają wielowiekowe tradycje. Wpisały się w historię architektury i wystroju wnętrz tak silnie, że z całą pewnością nie można ich uznać za kicz. O tym, co jest kiczem, nie decyduje przecież rodzaj dekoracji, ale jej forma, materiał, projekt i sposób wykonania. Ciekawym pomysłem może być całościowa aranżacja wystroju wnętrza oparta na różnych rodzajach dekorów, w tym listwach sufitowych. Rozwiązania takie do niedawna stosowane były głównie we wnętrzach biurowych, dziś jednak upowszechniają się także w mieszkaniach.
Dlaczego warto stosować listwy sufitowe?
Nowoczesne listwy sufitowe są nie tylko eleganckie, ale także praktyczne. Zaletą listw sufitowych jest przede wszystkim łatwość montażu oraz niska cena wielu ich rodzajów. Niewielki remont z użyciem listw sufitowych każdy jest w stanie wykonać we własnym zakresie. Równie łatwe jest także usuwanie listw. Wiele osób decyduje się na ich zastosowanie w celu ukrycia niedoskonałości na suficie, w tym nierówności, pęknięć i rys – zaletą listw jest przy tym możliwość swobodnego przycinania i dopasowywania wymiarów do naszych potrzeb. Łatwość montażu wiąże się z bogatymi możliwościami aranżacji przestrzeni. Nie bez znaczenia są także korzystne właściwości akustyczne li cieplne listw sufitowych.
Styropianowe listwy sufitowe i oświetleniowe listwy sufitowe
Tanie dekoracje z listw sufitowych także mogą być estetyczne. Współcześnie rzadko stosuje się w nich gips, bardziej popularny stał się styropian, a także poliuretany, z których wytwarza się piankowe listwy sufitowe. Nie nadają się one raczej do dekorowania wnętrz ekskluzywnych, wspaniale sprawdzą się jednak w mniejszych mieszkaniach, zwłaszcza w kuchniach, korytarzach i pokojach dziecięcych i młodzieżowych. Często stosowane są także w biurach. Cechuje je świeży i nowoczesny design. Ich największą zaletą jest jednak możliwość łatwego doświetlenia mieszkania za pomocą sufitowych listw oświetleniowych. Listwy sufitowe ze styropianu to wygodna forma zabudowy oświetlenia. Szczególnie często stosuje się je jako zabudowę niewielkich lampek LED. Pozwalają one nie tylko na łatwe ukrycie elementów technicznych, ale także na uzyskanie ciekawych efektów świetlnych.
Walory estetyczne listw sufitowych
Nowoczesne projekty listw sufitowych doskonale sprawdzają się we wnętrzach minimalistycznych. Wzbogacają tak barwę, jak i geometrię wnętrza. Geometria nowoczesnego domu nie powinna być zimna, jednolita i płaska – to błędne rozumienie wystroju minimalistycznego. Listwy sufitowe nadają wnętrzom dynamiki, czynią je interesującym. Widoczne jest to także w częstym stosowaniu przez projektantów wnętrz kontrastowej kolorystyki listw sufitowych. Szczególnie popularne są zestawienia białych wnętrz z masywnymi, czarnymi listwami sufitowymi.