Finanse

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem – przegląd ofert

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem – przegląd ofert

Polskie prawo zmierza do tego, żeby coraz więcej banków oferowało kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem. Chociaż obecnie tego typu propozycje są dostępne jedynie w kilku instytucjach, to niedługo może się to zmienić. Dlaczego warto zastanowić się nad zaciągnięciem tego typu zobowiązania? Co można zyskać? Przedstawiamy przegląd ofert kredytów hipotecznych ze stałym oprocentowaniem.

Kredyt hipoteczny to poważna, długoterminowa inwestycja, która, jak każdy produkt finansowy oferowany przez banki, jest obciążona kosztami. Prowizja, polisa na życie, dodatkowe ubezpieczenia, wreszcie – oprocentowanie. Zanim zdecydujemy się zaciągnąć kredyt, pamiętajmy, że jego rata będzie obciążać nasze domowe finanse przez kilkadziesiąt lat. Warto zatem dobrze przyjrzeć się kosztom zobowiązania. Obecnie większość banków oferuje kredyty ze zmiennym oprocentowaniem, na które składa się marża ustalana przez bank oraz wskaźnik WIBOR. I to właśnie on jest głównym sprawcą zamieszania – jest wartością zmienną i zależy między innymi od wysokości stóp procentowych, którą ustala Rada Polityki Pieniężnej. Kiedy Rada zdecyduje o podniesieniu stóp, rata kredytu automatycznie wzrasta. Ma to również swoje dobre strony – w przypadku obniżenia stóp procentowych kredytobiorcy mogą cieszyć się niższymi ratami.

 

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem – dlaczego warto?

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem pozwala klientom na względny spokój i świadomość, że nawet gwałtowne podniesienie wskaźniku WIBOR nie wpłynie na wysokość ich raty. Stała opłata miesięczna sprawia, że możemy planować domowy budżet bez żadnego ryzyka, nie musimy obawiać się kryzysu finansowego, który może negatywnie wpłynąć na koszty zaciągniętego przez nas zobowiązania.

 

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem – kalkulator ofert

Sprawdźmy zatem, jakie banki oferują obecnie kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem. Warto przy okazji zaznaczyć, że dostępne obecnie na rynku propozycje umożliwiają uzyskanie stałego oprocentowania jedynie przez okres 5 lat. Oznacza to, że po tym okresie wysokość raty będzie podlegać wahaniom – w zależności od wskaźnika WIBOR.

 

Obecnie kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem oferują jedynie 4 banki – PKO BP, Pekao S.A, ING Bank Śląski oraz Santander Bank Polska. Klienci często zastanawiają się, kiedy do tego grona dołączy Bank Millennium lub Mbank. Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem nie jest jeszcze dostępny w tych instytucjach, jednak za jakiś czas może się to zmienić.

 

Sprawdźmy zatem aktualne oferty. W PKO BP oraz banku ING po zakończeniu 5-letniego okresu ze stałym oprocentowaniem klient może nadal korzystać ze stałej stawki, jednak jest ona wyliczana na nowo przez bank. Oznacza to, że przez kolejne 5 lat również nie musi martwić się o to, że rata wzrośnie. Z kolei w banku Santander po zakończeniu 5-letniego okresu kredytobiorca jest zobowiązany do korzystania ze zmiennego oprocentowania.

 

Ile wynosi koszt kredytu ze stałym oprocentowaniem? Warto zaznaczyć, że jest on wyższy niż ofert z oprocentowaniem zmiennym. Przyjrzeliśmy się opłatom w poszczególnych bankach. Przy zaciąganiu zobowiązania w wysokości 287 600 zł z okresem kredytowania na 30 lat, w banku PKO BP RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) wynosi 4,29%. Oprócz tego klient musi zapłacić prowizję w wysokości od 0% do 3,5% kwoty kredytu. Z kolei w Santander Bank Polska RRSO wynosi 4,31%, a prowizja – do 3%. Nieco drożej jest w ING Banku Śląskim – w tym przypadku rzeczywista roczna stopa oprocentowania wynosi 4,44%, a prowizja – 1,9%. Najdrożej jest w banku Pekao S.A – RRSO to 5,13%, a prowizja – 2,49% lub 1,99%.

 

Jeśli chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego ze stałym oprocentowaniem, koniecznie sprawdź dostępne online rankingi ofert lub kalkulator kredytowy – Totalmoney który prezentuje aktualne parametry i pozwalają oszacować ostateczne koszty zobowiązania. Warto także udać się do profesjonalnego doradcy kredytowego, który na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia dobierze najkorzystniejszą ofertę.

Similar Posts