Porady

Kostka brukowa ciekawym sposobem na aranżacje przestrzeni

Kostka brukowa ciekawym sposobem na aranżacje przestrzeni

Kostka brukowa to bardzo mocny produkt, który nie ma sobie równych wśród podobnych materiałów budowlanych. Jest niezwykle odporna na zużycie oraz przez długi czas zachowuje swój piękny wygląd i trwałość. Najczęściej składa się wyłącznie z trzech surowców, takich jak granit, czysty materiał betonowy i kostki betonowe wyposażone w dodatkową warstwę piaskowca albo granitu. W takim przypadku mowa jest o kostce szlachetnej, inaczej mówiąc płukanej, która wygląda pięknie, a jednocześnie jest trwała. Pozwala uzyskać fantastyczne wzory aranżacyjne, a przy okazji nadaje szyku każdej powierzchni.

Jakie rodzaje kostki brukowej oferują producenci?

Najpopularniejszym rodzajem kostki brukowej jest ta w prostym kształcie prostokąta lub kości, która zbudowana jest całkowicie z betonu. Najczęściej występuje w kolorze szarym lub barwionym na czerwony, grafitowy lub brązowy i ma grubość 6 cm. Jest tak popularna, że można ją zauważyć praktycznie wszędzie i wystarczy tylko spojrzeć na chodnik.

Wraz z kolejnymi latami wzrastał popyt na zróżnicowaną kostkę brukową, dlatego też producenci zaczęli oferować coraz ciekawsze i fantazyjne wzory, które pozwalają stworzyć niesamowite aranżacje i dopasować kostkę do każdej przestrzeni. Obecnie możemy znaleźć na rynku produkty w kształcie kwadratów, prostokątów czy trapezów. Duże o wymiarach około 30 cm, określane są już jako płyty brukowe i najczęściej znajdują zastosowanie na tarasach.

Istnieje także specjalny rodzaj kostki brukowej, która nazywana jest postarzaną. Mimo tego, że jest to fabrycznie nowy produkt, to podczas obróbki mechanicznej następuje proces, który pozwala uzyskać ostatecznie bruk wyglądający jak zdjęty z posesji przed kilkoma laty. Takie rozwiązanie ma niesamowity wygląd i w wielu warunkach aranżacyjnych pozwala dopełnić przestrzeń, a nawet stać się główną ozdobą.

Jakie zalety ma kostka brukowa?

Kostka brukowa ma wiele cennych zalet. Przede wszystkim jest to materiał, który od wielu lat służy do układania chodników, terenu wokół domu, ścieżki ogrodowej, tarasu czy jakiegokolwiek elementów w środowisku miejskim i podmiejskim. Ponadto ta grubsza idealnie sprawdza się na podjazdy dla samochodów osobowych, a najgrubsza na podjazdy dla aut ciężarowych.

Estetyka to jedna z największych zalet kostki brukowej. Produkt dostępny jest w zróżnicowanych kształtach i kolorach, dzięki czemu daje nieograniczoną swobodę projektowania. Kostki są również przyjazne dla środowiska, ponieważ nie zawierają żadnych toksycznych substancji, które mogłyby zanieczyszczać naturalne środowisko.

Ponadto kostka brukowa cechuje się wysoką odpornością na zmienne warunki pogodowe. Bruk kamienny doskonale znosi zarówno upały, jak i chłody, nie pęka i nie topi się, tak jak to jest w przypadku asfaltu. Na koniec warto również wspomnieć o tym, że kostka brukowa jest bardzo łatwa w utrzymaniu, ponieważ jakikolwiek uszkodzony element można szybko i tanio wymienić.

Kup kostkę brukową Jadar: https://jadar.pl/jadar-garden/kostka-i-plyty.html

Similar Posts