Dekoracje

Jakie dodatki do wnętrza w stylu skandynawskim?

Jakie dodatki do wnętrza w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski kojarzy nam się zdecydowanie z ciepłem, wygodą oraz niezwykle praktycznymi rozwiązaniami. Jest bogaty w nawiązania do natury i często wykorzystuje czar litego drewna, okazjonalnie pociągniętego cienką warstwą bejcy: tak aby nie przesłaniać naturalnego piękna jego słojów.

Styl skandynawski – co go charakteryzuje?

Dobierając dodatki do wnętrza w stylu skandynawskim powinniśmy obrać azymut “natura” i kierować się zasadą “mniej znaczy więcej”. Styl skandynawski to przede wszystkim dodatki stworzone z naturalnych surowców jak len, bawełna, drewno czy szkło. Lubuje się on w dodatkach ludycznych i odwołujących się do natury – przypomina nieco styl babciny – lecz nie cierpi zagracania. W stylu skandynawskim wszystko ma swoje miejsce, przegródkę.

Kolorystyka tego nurtu bazuje na ciepłych, naturalnych barwach, lecz przełamywana jest często śmiałymi akcentami kolorystycznymi jak śliwa, słoneczna żółć czy morski błękit. Zatem prosty stół z bejcowanego drewna możemy przystroić lnianą serwetą i zwieńczyć pięknym szklanym wazonem o ciekawej formie i wibrującym kolorze. Pamiętajmy również, że w stylu skandynawskim ważna jest wygoda i przytulność – tak jak w duńskim hygge, ważne będzie zadbanie o ogólną atmosferę pomieszczenia, wypełniając ją ciepłymi, wełnianymi dodatkami, pledami lub na przykład planując oświetlenie w taki sposób, aby nie zaburzało delikatnej i intymnej struktury stylu.

Lampa Umage Aluvia Mini

Lampy inspirowane naturą – oświetlenie w stylu skandynawskim

W stylu skandynawskim bardzo ważnym dodatkiem jest oświetlenie – nie tylko jego rozplanowanie, ale również dobór przesłon, które przecież są ważnym elementem dekoracyjnym mieszkania. Rozplanowanie oświetlenia pomieszczenia w stylu skandynawskim jest zdecydowanie strefowe – przy jego pomocy tworzymy w przestrzeni mieszkalnej przytulne strefy: wypoczynkową, czytelniczą, czy jadalnianą. Aby stworzyć w mieszkaniu skandynawski nastrój hygge, poza lampami wiszącymi, należy sięgnąć po lampy stołowe i podłogowe, które będą doświetlać takie przytulne kąty. Koronnym producentem oświetlenia w skandynawskim stylu jest duńska marka Umage. Lampy Umage uosabiają wszystkie cechy stylu:

  • wykorzystanie praktycznych, innowacyjnych rozwiązań – większość z przesłon tej marki może być zastosowana na trzy sposoby – jako lampa wisząca, podłogowa lub stołowa; 
  • ich piękno jest inspirowane naturą- objawia się nie tylko w formie, ale również w wykorzystanych materiałach; 
  • wytwarzają niesamowicie przytulną i ciepłą atmosferę, w myśl duńskiej filozofii hygge. 

 

Przykład strefowego doświetlania kącika pracy: lampa Umage Shade – filcowa, szara przesłona, która zależnie od sposobu montażu, może zamienić się np. w lampkę stołową. Wykorzystanie filcu to ukłon w stronę natury i prostoty, które są właśnie cechami charakterystycznymi dla stylu skandynawskiego.

 

Lampa Conia Create mini – duch skandynawskiej pomysłowości i kreatywności daje znać tutaj o sobie podwójnie: nie tylko poprzez multifunkcjonalność przesłony w kształcie szyszki, ale również poprzez fakt, iż jest ona przeznaczona do samodzielnej ozdoby. Lampa Conia Create jest niczym płótno, które możemy zamalować w dowolny sposób. Szczególnie ciekawa propozycja dla rodzin z dziećmi, gdyż w ten sposób nawet najmłodsi mogą stworzyć niepowtarzalną ozdobę domowego zacisza.

Styl skandynawski jest dosyć intuicyjny, wystarczy pokierować się zasadą doboru dodatków inspirowanych naturą, praktycznych rozwiązań oraz wygodą i przytulnością. Duńskie lampy Umage pomogą nie tylko ozdobić, ale również pięknie oświetlić mieszkanie, które urządzamy w tym stylu.

Similar Posts