Porady

Jaki wybrać i jak zamontować bidet wc?

Jaki wybrać i jak zamontować bidet wc?

W klasycznej łazience znajdują się na ogół: umywalka, miska sedesowa oraz kabina prysznicowa lub wanna. Są o podstawowe elementy wyposażenia, których nie może zabraknąć. Jednak nie wszyscy wiedzą o tym, że na rynku dostępne są również inne bardzo praktyczne urządzenia, które w dużym stopniu ułatwiają zachowanie higieny intymnej. Okazuje się bowiem, że sama miska ustępowa to za mało. Warto więc zdecydować się na bidet WC. Co trzeba na ten temat wiedzieć? Jaki model wybrać do swojej łazienki?

Do czego służy bidet WC?

Klasyczne bidety łazienkowe mają na celu pomoc w utrzymaniu odpowiedniej higieny intymnej. Montowane są zarówno w wersji stojącej, jak i podwieszanej na stelażu. Nieco bardziej rozbudowane są bidety z prysznicem. Służą one również do mycia nóg. Jednak najbardziej funkcjonalne są oczywiście bidety z muszlą WC w jednym. Łączą one w sobie cechy bidetu i miski sedesowej. To rozwiązanie idealne do niewielkich rozmiarów łazienek, gdzie nie można pozwolić sobie na montaż miski ustępowej i klasycznego bidetu osobno.

Różnorodne bidety WC

Oczywiście najwięcej bidetów ma kolor biały, podobnie jak chyba każdy element armatury łazienkowej. Oczywiście mogą mieć one również i inną kolorystykę – pastelową lub bardziej intensywną. Należy pamiętać o tym, że w większości sklepów ceramiki nie można kupić w innym kolorze niż biały. Wykonany w bardziej awangardowym kolorze bidet wc często produkowany jest na specjalne zamówienie, choć istnieją sklepy, które posiadają w ofercie również taką armaturę. Ponadto, różni producenci mają w swojej ofercie różne odcienie bieli. Zatem często warto urządzić swoją łazienkę sprzętem od jednego producenta.

Bidety WC, zresztą tak jak wszystkie inne urządzenia wykorzystywane w łazienkach, mogą mieć różną formę, kształt, stylistykę itd. Jak wspomniano, poza bidetami białymi do wyboru są modele kolorowe czy wzorzyste. Te drugie są oczywiście nieco droższe. Postawić można zarówno na bidet nowoczesny, jak i ten utrzymany w modnej stylistyce retro.

Montaż bidetu WC

Większość osób kupuje bidet wc od tego samego producenta, co inne elementy łazienkowe. Celem jest oczywiście zachowanie jednorodności stylistycznej. Przyjmuje się, że bidet powinien znajdować się około 30 cm od ściany czy innych urządzeń sanitarnych. Ponadto, przed bidetem musi być minimum 60-65 cm wolnej przestrzeni. Więcej miejsca trzeba oczywiście przeznaczyć na bidet ze słuchawką czy w sytuacji, gdy w domu mieszkają osoby niepełnosprawne. Standardowo górna krawędź bidetu powinna znajdować się około 40 cm nad poziomem podłogi.

Bidety wiszące przykręcane są do stelaży podtynkowych, a więc ukrytych w ścianie. Stelaż musi przy tym utrzymać ciężar zabudowy. Są jednak i bidety mocowane do podłogi za pomocą wkrętów. W tym przypadku miejsce montażu można z powodzeniem zamaskować. Do bidetu WC należy przy tym doprowadzić zimną i ciepłą wodę oraz ujście kanalizacyjne. Konieczny jest ponadto montaż syfonu bidetowego oraz baterii do bidetu. Okazuje się, że również i w tym zakresie wybór na rynku jest całkiem spory.

Similar Posts