Ogród

Jak dbać o krzewy owocowe?

Ogrodnictwo to pasja wielu osób. Pomaga się zrelaksować oraz daje namacalne efekty w postaci pięknych kwiatów, smacznych owoców i warzyw. Ogrodnicy szczególnie chętnie sadzą na swoich działkach różnego rodzaju krzewy owocowe, w tym przede wszystkim porzeczkę, agrest i borówki. Aby jednak dały one oczekiwany plon, należy o nie odpowiednio zadbać. Jak więc prawidłowo je pielęgnować?

Porzeczka

Porzeczka to krzew owocowy, który można spotkać w większości polskich ogrodów. Jest ona stosunkowo prosta w pielęgnacji i odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne. Szczególnie niewymagająca jest porzeczka czerwona, która nie jest podatna na choroby i dobrze radzi sobie z mrozami. Warto jednak zadbać o to, aby miejsce, w którym ją posadzisz, było słoneczne lub półcieniste. Aby porzeczki zdrowo rosły, należy także pamiętać o ich nawożeniu, podlewaniu i odchwaszczaniu. Dodatkowo powinno się przyciąć pędy przed pierwszą zimą rośliny, a następnie powtórzyć to po 3-4 latach w przypadku porzeczki czarnej i po 5 latach w przypadku białej i czerwonej. Dzięki tej czynności krzewy owocowe nie starzeją się i co roku zapewniają duże zbiory.

Agrest

Oprócz porzeczki agrest to drugi najpopularniejszy krzew owocowy, który uprawiają Polacy. Roślina ta również jest łatwa w pielęgnacji i nie ma zbyt wielu wymagań. Największe wyzwanie, jakie staje przed ogrodnikami, którzy go hodują, to amerykański mączniak agrestu. Warto zwrócić uwagę na to, aby wybrana odmiana była na niego odporna. W przeciwnym razie konieczny będzie zakup środków chemicznych, którymi należy opryskać krzewy owocowe. Agrest należy także przycinać na tych samych zasadach, co porzeczkę czerwoną. Warto także zwrócić uwagę na glebę, w której planujesz go posadzić. Najlepsze plony uzyskasz, jeżeli będzie ona wilgotna i lekko kwaśna.

Borówka amerykańska

W ostatnich latach także borówka amerykańska znajduje wśród ogrodników coraz więcej miłośników. Te krzewy owocowe są jednak trudniejsze w uprawie i bardziej narażone na choroby. Co więcej, źle znoszą suszę, należy więc więcej czasu poświęcić na ich regularne podlewanie. Gleba, na której zasadzisz borówkę amerykańską, powinna mieć ujemne pH oraz być bogata w próchnicę. Aby plony były lepsze, przed jej zasadzeniem możesz użyć siarki lub torfu do zakwaszenia gleby. Należy ją także ściółkować rozdrobnioną korą sosnową. W przeciwieństwie do agrestu i porzeczki ten rodzaj krzewu należy przycinać delikatnie co roku, a po upływie 4 lat obciąć wszystkie starsze pędy. Po 10-15 latach od zasadzenia, zalecane jest także wykonanie cięcia odmładzającego.

Najpopularniejsze krzewy owocowe są proste w pielęgnacji. Jeżeli tylko będziesz przestrzegać powyższych porad, zasadzone przez Ciebie porzeczki, agrest i borówki amerykańskie będą zdrowo rosły, a Ty będziesz się cieszyć ich słodkimi owocami przez całe lato.

Similar Posts