Porady

Dlaczego głośność pompy ciepła jest tak istotna?

Dlaczego głośność pompy ciepła jest tak istotna?

Podczas wyboru pompy ciepła najczęściej porównywanymi parametrami jest moc oraz COP urządzania. Oczywiście są to bardzo ważne parametry, jednak nie jedyne, na które trzeba zwrócić uwagę. W artykule razem z ekspertami firmy Vaillant chcemy zwrócić uwagę na inną kwestię, jaką jest hałas pompy ciepła, a dokładnie moc akustyczna wyrażana w decybelach. Przedstawiamy podstawowe normy oraz sposoby zmniejszenia hałasu.

Z tekstu dowiesz się:

  • gdzie znaleźć informacje dotyczące mocy akustycznej urządzenia,
  • jak zamontować pompę ciepła, aby nie emitowała hałasu,
  • w jaki sposób ograniczyć hałas urządzenia.

 

Czynnikami wpływającymi na komfort w domu jest temperatura powietrza, jego wilgotność, jakość oraz prędkość przepływu przez pomieszczenia. Przy wyborze urządzenia grzewczego mamy największy wpływ na temperaturę. Innym ważnym czynnikiem jest hałas, który zauważamy tylko wtedy, gdy jest zbyt duży.

Głównym źródłem hałasu pomp ciepła jest jednostka zewnętrzna, którą ustawiamy w pobliżu budynku lub montujemy na jego ścianie. Moc akustyczna zależy głównie od budowy pompy ciepła, użytych materiałów do tłumienia hałasu oraz jakości wykonania. Innym czynnikiem, jaki ma wpływ na hałas, jest miejsce i sposób montażu.

Jak sprawdzić głośność pompy ciepła przed zakupem?

Poziom emitowanego hałasu jednostki zewnętrznej podawany jest dla różnych parametrów pracy (często dla temperatury zewnętrznej 7 stopni oraz temperatury zasilania 55 stopni). Nie zawsze jest to najwyższa wartość, dlatego najbardziej wiarygodnym dokumentem, który powinniśmy porównywać, jest etykieta ErP pompy ciepła. W lewym dolnym rogu etykiety znajdziemy najwyższą wartość dla jednostki zewnętrznej.

Porównując urządzenia, możemy zauważyć, że jednym z najcichszych na rynku jest pompa ciepła aroTHERM PLUS Vaillant. W trybie cichej pracy poziom hałasu to 28 dB(A) – czyli dźwięk pracującej pompy ciepła w odległości 3 m nie jest głośniejszy niż tykanie zegarka.

Gdzie zamontować pompę ciepła, aby emitowała jak najmniej hałasu?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ważne jest, aby na granicy działki z sąsiadem nie przekraczać mocy 40 dB(A) w nocy oraz 50 dB(A) w dzień. Obecnie poziom mocy akustycznej jednostek zewnętrznych pomp ciepła waha się do 50 do 75 dB(A) – wynika z tego, że nie możemy postawić jednostki zewnętrznej przy samym płocie, na granicy działki.

Producenci pomp ciepła podają również wartość ciśnienia akustycznego w różnych odległościach od źródła dźwięku, tak aby instalator oraz klient mogli sprawdzić poprawność miejsca montażu. W tabelach od producentów podawany jest dodatkowy współczynnik uzależniony od miejsca montażu. Jak wiemy z lekcji fizyki, dźwięk jest falą, która rozchodzi się wokół urządzenia równo w każdym z kierunków. Jeśli montujemy urządzenie na ziemi, to ograniczamy miejsce rozchodzenia się fali o połowę, natomiast montując urządzenie w rogu, zwiększamy odpowiednio ten współczynnik.

Przed montażem należy wybrać miejsce, w którym będzie możliwie dużo przestrzeni dla rozchodzącego się dźwięku, a hałas na granicy działki nie będzie przekraczał wartości normowych. Zbyt głośne urządzenie wpływa znacząco na komfort użytkownika.

Ograniczenie hałasu – co jeszcze możesz zrobić?

Punktem wyjścia powinna więc być etykieta ErP, w której znajdziemy moc akustyczną pompy. O ile tej wartości już nie da się poprawić, to ograniczenie emisji poprzez właściwy montaż urządzenia jest bardzo ważne. Duże znaczenie ma tu jakość wykonania połączeń oraz sposób prowadzenia przewodów chłodniczych. Źle wykonana pętla kompensacyjna lub jej brak może powodować dodatkowe drgania, które przenoszą się po konstrukcji budynku i prowadzą do głośnej pracy urządzenia.

Hałas może pojawić się również w instalacji grzewczej, jeśli zastosujemy zbyt małe średnice rur lub wykonamy inne błędy w sztuce. Dlatego zalecamy montaż pomp tylko przez wykwalifikowanych instalatorów. Listę firm, które posiadają autoryzację firmy Vaillant znajdą państwo na stronie producenta. Dodatkowo każde urządzenie jest uruchamiane przez autoryzowany serwis, który ponownie kontroluje poprawność wykonania instalacji.

Zgodnie z przepisami poziom hałasu na granicy działki może być wyższy w dzień, a mniejszy w nocy. Istnieje możliwość ograniczenia mocy pompy ciepła, a co za tym idzie emisji hałasu w godzinach nocnych. Włączając tryb nocny, zmniejszamy ilość obrotów sprężarki oraz wentylatora w określonych godzinach. Dzięki najwyższej jakości oraz trybowi nocnemu pompy Vaillant można montować na niewielkich działkach.

Przed zakupem urządzenia warto porównać hałas pompy, ponieważ nie zawsze liczba decybeli mówi nam, jak głośne jest urządzenie. Warto pamiętać, że jest to skala logarytmiczna, co oznacza, że zwiększenie hałasu o 3 dB oznacza zwiększenie hałasu dwukrotnie. Dzięki SoundBoxowi można sprawdzić hałas urządzeń Vaillant zarówno na wewnątrz, jak i wewnątrz budynku.

Innym sposobem na ograniczenie hałasu mogą być pompy gruntowe lub powietrzne pompy typu recoCOMPACT bez instalacji zewnętrznej. Są to powietrzne pompy ciepła, które pobierają powietrze poprzez specjalny otwór w ścianie budynku. Jednostki te montowane są w pomieszczeniu technicznym oddzielonym od części mieszkalnej, a dzięki temu moc akustyczna nie wpływa na komfort mieszkańców.

Dodatkowo wszystkie pompy ciepła Vaillant spełniają wymagania programu Czyste Powietrze, dzięki któremu możemy dostać dofinansowanie na montaż nowego źródła ciepła.

Similar Posts