Porady

Styl holenderski w domu – wszystko co musicie wiedzieć na ten temat?

Styl holenderski w domu – wszystko co musicie wiedzieć na ten temat?

Wybór stylu w jakim urządzicie dom ma duże znaczenie dla wygody, ale też estetyki. W końcu nie od dziś wiadomo, że w stylowym wnętrzu lepiej się wypoczywa. Oczywiście nie każdy lubi dużo dekoracji czy też stylizowane meble. I jeżeli Wy również należycie do tego grona osób, które cenią minimalizm, prostotę, a zarazem elegancję, to stylu holenderski będzie idealnym wyborem właśnie dla Was. Czas na jego temat dowiedzieć się więcej.

Styl holenderski napisany surowością i elegancją

Można pokusić się o stwierdzenie, że styl holenderski jest napisany surowością, ale i elegancją. Rzeczywiście łączy te dwie cechy. Ale nie oznacza to wcale, że jest nudny czy też bez wyrazu. Ma coś w sobie, co sprawia, że przyciąga uwagę. Zapewne w dużej mierze dzieje się to za sprawą monochromatyzmu. Jest to styl bardzo spójny, bez zbędnych ozdobników. A więc we wnętrzach w stylu holenderskim ceni się prostotę, ale też reprezentacyjność przy zachowaniu maksymalnej wygody. Zasada jest prosta: to wnętrze służy Wam, a nie odwrotnie. Nie można też zapominać, że we wnętrzach liczy się światło. Pomieszczenia muszą być dobrze doświetlone, stąd lampy sufitowe czy też kinkiety pełnią tak ważną rolę. Trzeba wiedzieć, że światło musi być łagodnie rozproszone niczym na obrazach Rembrandta, czy Emanuela de Witte. Niby niewiele, a jednak efekt finalny jest świetny. Jeżeli chodzi o sam wybór kolorów, to jak wiecie trzeba stawiać na subtelne barwy, które koniecznie powinny współpracować z blaskiem promieni słonecznych, ale też sztucznym światłem o ciepłej barwie.

Czas na wybór materiałów

We wnętrzach w stylu holenderskim nie ma miejsca na słowo „imitacja”. A więc nie można stawiać na materiały, które imitują drewno, lecz po prostu trzeba wybrać drewno. Na podłodze pięknie będą prezentować się drewniane panele. Na jednej ze ścian można umieścić drewniane lamele. Jeżeli chodzi o wybór kolorów ścian, to tutaj radzimy postawić na mgliste szarości czy też kolor grafitowy lekko rozjaśniony. Zadbajcie o stworzenie poświaty. Jest też miejsce dla brązów i te warto wykorzystać przy oknach, czyli warto wybrać lniane brązowe zasłony o gęstym splocie. Zasłony powinny być masywne, ale też eleganckie. Jeżeli chcecie, by wnętrze zyskało jeszcze więcej surowej elegancji, to możecie na jednej ze ścian umieścić płytki ze starej cegły, choć akurat one nie należą do najtańszych. Można rzecz jasna zostać przy lamelach.

Oświetlenie ma znaczenie, czyli na jakie warto, a nawet trzeba postawić?

Jak już wspominaliśmy, wybór oświetlenia ma naprawdę duże znaczenie. Nie może być przypadkowy, lecz musi być maksymalnie przemyślany. Na pewno dobrze sprawdzi się nowoczesne oświetlenie sufitu w formie plafonu, które można wykorzystać nawet we wnętrzach o małej kubaturze. Nie zapomnijcie też wybrać kinkietów, które można umieścić nad kompletem wypoczynkowym w salonie, bądź też w sypialni. Można również zdecydować się na oświetlenie sufitowe w formie lamp wiszących w ze szklanymi obudowami czy też w formie tuby. We wnętrzu w stylu holenderskim nie może jeszcze zabraknąć lampy stojącej z prostym, surowym kloszem oraz lamp stołowych, które dobrze będą prezentować się umieszczone na komodzie, stoliku czy stole. Czas też wybrać oświetlenie i tutaj jedynym słusznym wyborem jest oświetlenie LED. Polecamy takie o neutralnej barwie.

Meble praktyczne i stylowe

Trzeba też wybrać meble. Polecamy modele wykonane z drewna posadowione na prostych nóżkach. Nie należy wybierać mebli dekorowanych czy zdobionych. Im prostsze, tym lepiej. W salonie nie może zabraknąć kompletu wypoczynkowego. Może składać się z dwóch foteli i prostej sofy. Trzeba pamiętać o tym, by nie wybierać masywnych mebli, lecz subtelne, na geometrycznej podstawie. Jeżeli chcecie optycznie powiększyć wnętrze, to na jednej ze ścian znajdującej się naprzeciwko okna warto umieści duże lustro w delikatnej drewnianej ramie.

Pamiętajcie, że w stylu holenderskim trzeba zachować umiar, równowagę, ale i skromność. A wtedy efekt finalny przerośnie Wasze oczekiwania i to na 100%.

Similar Posts