Meble

Co warto wiedzieć o zawiasach meblowych?

Co warto wiedzieć o zawiasach meblowych?

Zakup mebli to dość duży koszt, dlatego warto zwrócić uwagę, aby cały mebel wykonany był z elementów dobrej jakości. Często patrzymy na to, czy wygląd frontów szafki podoba się nam, a nie pomyślimy o tym, by zainteresować się zawiasami, które będą w niej zamontowane. Okazuje się jednak, że zawiasy meblowe, to bardzo ważna część w szafce. Jest to element mocno eksploatowany. Pracuje przy każdym otwieraniu drzwiczek. Gdy posiadamy zawiasy dobrej jakości, możemy liczyć na ich dłuższą żywotność oraz prosty montaż.

Rodzaje zawiasów

Aktualnie w większości mebli używa się zawiasów, które są ciche i samodomykające się. Najpopularniejszym rodzajem zawiasów meblowych, są powszechnie dostępne modele puszkowe. Łatwo się je montuje i reguluje. Mogą otwierać się pod różnym kątem. Gdy nie mamy możliwości wywiercenia dziury na rozwiązanie puszkowe, możemy wykorzystać zawiasy tłoczkowe. W niektórych meblach pożądane jest, aby łamanie zawiasu było niewidoczne. W takim przypadku używa się tych cylindrycznych. Jest to typ najbardziej popularny w stołach rozkładanych. W sprzedaży dostępne są również zawiasy uzupełniające, które są potrzebne przy łączeniu łamanych drzwi. Cechuje je duży kąt otwarcia. Używa się ich na przykład do szafek narożnych typu L z dwoma frontami.

Rodzaj kupowanych zawiasów jest zależny od tego, gdzie i jak będą one używane. W sklepach możemy spotkać modele dedykowane do drzwi nakładanych, wpuszczanych, łamanych oraz bliźniaczych.

Na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Kiedyś wszystkie zawiasy i inne części meblowe miały za zadanie, aby mebel był solidny i dobrze się go używało. Dzisiaj, kiedy technika poszła do przodu, a ludzie stali się bardziej wymagający, zwraca się również uwagę na to, by zawiasy, były dopasowane do reszty mebla i wystroju wnętrza, w którym będzie się on znajdował. Lepiej nie wybierać masywnych i dużych zawiasów, do delikatnych mebli, ponieważ efekt może być niezbyt estetyczny. Zwróćmy również uwagę na tworzywo, z którego zostały wykonane. Często jest to stal, która dobrze się do tego nadaje. Przed zakupem zawiasów meblowych, dobrze policzmy ilość, którą potrzebujemy. Zauważmy, że w jednym skrzydle, zużyjemy dwie sztuki. Znając ilość tych elementów, możemy policzyć ich koszt i zastanowić się, czy wolimy kupić zawiasy o tradycyjnym wyglądzie, czy zainwestować pieniądze w ciekawy design.

Similar Posts