Ogród

Jak dbać o iglaki w ogrodzie?

Jak dbać o iglaki w ogrodzie?

Iglaki, niezależnie od tego jaki wybierzemy gatunek pięknie prezentują się w ogrodzie. Przede wszystkim są bardzo odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne, a w szczególności mróz. Są oczywiście takie, które zrzucają swoje pokrycie na zimę, np. modrzewie, ale większość iglaków cieszy nas swoim gęstym pokrojem w okresie zimowym, dlatego są częstym uzupełnieniem przydomowych ogrodów. W dzisiejszym poradniku zajmiemy się ich prawidłową pielęgnacją. Już teraz zdradzimy, że koniecznie należy zaopatrzyć się w wąż do ogrodu.

Przycinanie iglaków – czy warto?

Iglaki mają to do siebie, że mają bardzo ładny naturalny pokrój od płożącego się aż do stożkowego, dlatego nie wymagają przycinania. Jedynie pędy, które są słabe, przemarznięte lub chore należy usuwać. Oczywiście w ogrodach typu francuskiego bardzo dobrze sprawdzą się formy przycinane, którym nadaje się kształt kuli lub stożka. Do takiego cięcia nadają się cisy, cyprysiki, jałowce, modrzewie, świerki oraz żywotniki. W przypadku świerków czy też modrzewi przycinanie służy przede wszystkim ograniczeniu wzrostu drzewa iglastego poprzez przycięcie stożka wzrostu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w miejscu, gdzie jest przycięte nie wypuści już nowych pędów. Cis można przycinać bez ograniczeń, gdyż jako jedyny będzie wypuszczał nowe pędy, zatem jeśli zależy nam na określonym kształcie ten gatunek trzeba przycinać regularnie.

Podlewanie istotne dla zdrowia iglaków

Po posadzeniu iglaki trzeba obficie podlać. Młode iglaki wymagają regularnego, choć niezbyt częstego podlewania. W okresach suchych trzeba je podlewać nawet co 10 dni. Warto wiedzieć, że iglaki podlewa się dość obficie. Ilość wody powinna wynosić od 10 do 15 litrów na metr kwadratowy. Oczywiście podlewanie trzeba zaplanować na poranek, aby woda szybko nie parowała, choć jest jeden sposób, by to ograniczyć, jednak o tym za chwilę. Oczywiście trudno iglaki podlewać z konewki, ponieważ woda powinna wniknąć na głębokość około 10-15 cm, dlatego rekomendujemy wąż ogrodowy. Warto dobrać do niego odpowiednie końcówki zraszające, a także wózek, dzięki któremu jego zwijanie i rozwijanie będzie łatwiejsze. Iglaki lubią również spryskiwanie, gdyż potrzebują odpowiedniej wilgotności powietrza. Zatem w okresach suszy nie tylko latem ale również jesienią warto je podlewać i spryskiwać. Dzięki temu kiedy przyjdą pierwsze mrozy będą mocniejsze i zdrowsze.

Nawożenie zapobiega rozwojowi chorób i sprzyja rozwojowi iglaków

Niewątpliwie dla każdej rośliny niezwykle istotne znaczenie ma właściwe PH gleby ale również jej skład pierwiastkowy. Dlatego właśnie również iglaki należy nawozić specjalnymi, dedykowanymi dla nich nawozami. Mogą to być nawozy w płynie lub granulowane nawozy długodziałające. Te pierwsze, bogate w azot należy stosować od marca do lipca, czyli w całym okresie wegetacji iglaków. W czasie, gdy przygotowują się do zimy, od sierpnia do października, należy nawozić je mieszankami zawierającymi fosfor i potas, natomiast nie mającymi w swoim składzie azotu. Dzięki temu system korzeniowy jest wzmacniany, a drzewka iglaste mogą lepiej przygotować się na zimę i mroźną temperaturę.

Ściółkowanie ma bardzo duże znaczenie

Pielęgnując iglaki nie można zapomnieć o ściółkowaniu. Dobrze sprawdzi się kora, jednak można również ściółkować je kompostem. Usypuje się kopczyk przynajmniej 5 cm chroniący bryłę korzeniową przed parowaniem wody. Warto zwrócić uwagę, że sam kompost lub ściółka są także źródłami składników odżywczych, gdyż z czasem rozkładają się w glebie. Jeśli do ściółkowania używa się trzciny lub słomy to warstwa ochronna powinna być nieco grubsza i wynosić ok. 8 cm.

Kiedy zbliża się zima bardziej wiotkie iglaki można związać sznurkiem, dzięki temu nie opadają na pędy ciężkie warstwy śniegu. Z bardziej rozłożystych śnieg należy strącać, zwłaszcza jeśli jest go dużo, aby zapobiec łamaniu się pędów. Warto jeszcze pamiętać, że duże znaczenie ma miejsce sadzenia iglaków. Trzeba zwrócić uwagę jak znoszą zimny i gwałtowny wiatr. Niektóre gatunki i te bardziej wiotkie lepiej sadzić w miejscach osłoniętych.

Similar Posts