Pokoje na poddaszu mają swój niezaprzeczalny urok, a jednocześnie stanowią spore wyzwanie aranżacyjne. Jak zaadaptować poddasze, by w pełni wykorzystać jego potencjał? Podpowiadamy, w jakie pomieszczenie można je przekształcić.
1. Sypialnia na poddaszu
Urządzenie sypialni to popularny sposób na zagospodarowanie poddasza. Znaczącym atutem takiego rozwiązania jest dobre oświetlenie pokoju rano, co ułatwia wstawanie. Przeznaczając pomieszczenie ze skosami na sypialnię, nie musimy ponadto martwić się małą ilością miejsca, skosami i niewymiarowymi wnękami. Łóżko można dosunąć do ścianki kolankowej. Jeśli na skośnym suficie znajduje się okno, będziemy mogli zasypiać, podziwiając gwiazdy.
Zakątek pod skosem łatwo przekształcimy również w strefę przechowywania. Pomocne okażą się meble na wymiar, które dopasujemy do rozmiarów i kształtów wnęki, co do centymetra. Pod skosem świetnie sprawdzi się np. szafa z przesuwnymi drzwiami i lustrem na froncie, które optycznie powiększy wnętrze.
Urządzając na poddaszu sypialnię dziecięcą, sprawimy najmłodszym dużo radości. Niski sufit idealnie nadaje się do przyklejania naklejek ściennych oraz wieszania plakatów i samodzielnie wykonanych dekoracji.
2. Salon na poddaszu
Kolejną interesującą opcją jest adaptacja poddasza do funkcji salonu. Skosy i widoczne pod sufitem belki dodają pomieszczeniu przytulności, czyniąc je wspaniałym miejscem spotkań w gronie rodziny i przyjaciół. Pokój ze skosami doskonale sprawdzi się jako wnętrze reprezentacyjne, ponieważ jego nietypowy kształt sam w sobie stanowi dekorację.
Jeśli pomieszczenie posiada odkrytą więźbę dachową, czyli krokwie, jętki i słupy, warto utrzymać je w stylu rustykalnym albo alpejskim stylu chalet. Drewniana podłoga i meble z drewna dopasowanego fakturą oraz kolorem do elementów więźby pozwolą stworzyć spójną, efektowną, a zarazem przytulną aranżację.
Problemem może wydawać się ograniczona powierzchnia użytkowa. Wystarczy jednak odrobina inwencji, by pożytecznie zagospodarować miejsce, gdzie sufit opada pod dużym kątem. Można stworzyć w nim wygodny kącik wypoczynkowy, stawiając pod skosem pufy i układając poduszki. Kufry, niskie szafki i komody na wymiar przekształcą trudno dostępną przestrzeń w praktyczny schowek albo reprezentacyjną wystawę naszych kolekcji i uroczych bibelotów. Dzięki temu w części z wysokim sufitem będziemy mogli urządzić strefę dla gości, stawiając w wybranym miejscu sofę i kompaktową ławę – wybierzmy np. model z półkami sprytnie schowanymi pod blatem.
3. Kuchnia na poddaszu
Ciekawą koncepcją jest zaadaptowanie poddasza na kuchnię. Zwyczaj urządzania kuchni na najwyższym piętrze budynku praktykowano od stuleci, a jego celem było zapobieganie roznoszeniu się zapachów na inne pomieszczenia. Dziś, w dobie wentylatorów, najważniejszą kwestią w aranżacji kuchni jest jej funkcjonalność. Czy warto urządzić ją pod skosami? Oczywiście – za tym rozwiązaniem przemawia dobry dostęp światła dziennego. Blat roboczy ulokowany pod oknem gwarantuje naprawdę wysoki komfort użytkowania!
Pomieszczenie jest niewielkie, a elementy architektoniczne poddasza ograniczają wolną przestrzeń? Rozważmy więc zainstalowanie blatu składanego lub wysuwanego, który po skończonej pracy można opuścić równolegle do ściany albo schować we wnękę. Inny pomysł to rezygnacja z blatów roboczych dosuniętych do ściany na rzecz wyspy kuchennej, którą ulokujemy w centralnej części pomieszczenia albo innym punkcie, gdzie sufit jest najwyższy. Jeżeli wokół wyspy ustawimy krzesła, strefa robocza przejmie funkcję stołu jadalnianego, a my oszczędzimy więcej miejsca.
W efektywnym wykorzystaniu skosów i ścianek kolankowych pomogą nam pojemne szafki narożne z wysuwanymi półkami typu nerka i wyjmowanymi koszami oraz meble na kółkach, które można dowolnie przesuwać, np. niskie komody mobilne. Jeśli potrzebujemy modelu o rozmiarach niestandardowych, warto rozważyć zamówienie szafek na wymiar. Wykonane według naszych indywidualnych preferencji meble pozwolą urządzić w pełni funkcjonalną kuchnię nawet na małym poddaszu.