Meble

Sofy rozkładane: przewodnik po systemach

Sofy rozkładane

Wygodne miejsce do siedzenia, a w nocy komfortowa przestrzeń do odpoczynku? To możliwe! Sofy z funkcją spania nie bez powodu od lat biją rekordy popularności. A czy wiesz, że różnią się między sobą nie tylko kształtem, ale też mechanizmem rozkładania? Ten ostatni naprawdę ma duże znaczenie, dlatego dowiedz się o nim więcej.

Mechanizm rozkładania sofy – na jakie aspekty użytkowania wpływa?

Od systemu, w jaki wyposażono daną sofę, zależy przede wszystkim komfort jej rozkładania i składania. Nie jest to jednak jedyny aspekt warunkowany obecnością takiego, a nie innego mechanizmu. Wpływa on również na konstrukcję mebla, co pozwala zakwalifikować go do rozwiązań przeznaczonych do spania codziennego lub okazjonalnego. W zależności od tego, jaki mechanizm wybierzesz, zależy też wielkość i rodzaj pojemników na pościel. A zatem, jak widzisz, warto zapoznać się z nim bliżej.

Sofa rozkładana z funkcją spania codziennego – mechanizm DL

Najpopularniejszym systemem w sofach rozkładanych jest mechanizm DL. Powodem jest łatwość rozkładania mebla i prostota działania mechanizmu. Wystarczy jedynie delikatnie podnieść do góry i wysunąć siedzisko, a następnie w jego miejsce złożyć oparcie. Prawda, że nie ma w tym nic skomplikowanego?

Co ważne, uzyskana w ten sposób powierzchnia do spania jest równomierna i wygodna. Dodajmy również, że w meblach tego typu kryje się zwykle duży pojemnik na pościel pod siedziskiem. Bez trudu znajdziesz obecnie sofy rozkładane wypełnione sprężynami, które zapewniają odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, bioder i barków. Szukaj ich w tym sprawdzonym sklepie internetowym: https://www.agatameble.pl/meble/wypoczynkowe/sofy/rozkladane.

Wersalka, a może kanapa do spania z mechanizmem wózkowym?

Drugim niezwykle popularnym mechanizmem rozkładania sof jest system wersalkowy. Jego atutem jest prostota użytkowania. Aby dosłownie błyskawicznie przemienić kanapę w wygodne łóżko do spania, wystarczy podnieść siedzisko i w odpowiednim momencie je opuścić. Zaletą tego typu rozwiązania jest bardzo duży schowek na pościel, w którym dodatkowo można zmieścić koce, narzuty i inne tekstylia.

Rozkładane kanapy, szczególnie te jedno- lub dwuosobowe, mogą być z kolei wyposażone w mechanizm typu wózek, określany czasem jako mechanizm półbelgijski. Aby rozłożyć sofę, należy najpierw za pomocą specjalnego uchwytu wyciągnąć do przodu ukryty pod siedziskiem wózek. Następnym krokiem jest rozłożenie siedziska tak, aby uzyskać wygodną powierzchnię spania.

Zaletą takiego rozwiązania jest to, że przy niewielkich gabarytach mebla można uzyskać całkiem dużo miejsca do odpoczynku. Mechanizm wózkowy nie wymaga też odsuwania sofy od ściany podczas rozkładania. Pozwala także na umieszczenie pojemnika na pościel, który jednak w tym przypadku jest mniejszy niż w poprzednich systemach.

Stelaż włoski lub mechanizm typu puma – poznaj zalety sof rozkładanych

Na tym jednak nie koniec, ponieważ sofa rozkładana do spania może być też wyposażona w stelaż włoski. Posiada solidną stalową konstrukcję oraz niezależny materac chowany pod siedziskiem zapewniający jednolitą powierzchnię dla odpoczynku. Dzięki temu jest bardzo wygodna i znakomicie zastępuje klasyczne łóżko. Aby rozłożyć kanapę wyposażoną w system włoski, wystarczy lekko pociągnąć do siebie oparcie. Minusem rozwiązania jest zwykle brak pojemnika na pościel.

Kanapa do spania, zwłaszcza taka o niewielkiej szerokości, może też być wyposażona w system typu puma. W tym przypadku stelaż wysuwa się automatycznie po wysunięciu siedziska. Atutem takiego rozwiązania jest to, że można łatwo i błyskawicznie rozłożyć posłanie. Ponieważ żaden element nie przesuwa się wówczas po podłodze, ryzyko zarysowania posadzki jest ograniczone do minimum. Dodajmy, że w tego typu kanapach często znajduje się pojemnik na pościel.

Mechanizm rozkładania jest tak naprawdę tym, na czym bazuje sofa. Dlatego wybór odpowiedniej kanapy do spania warto rozpocząć właśnie od niego. Później pozostanie już tylko najprzyjemniejsze, czyli wybór odpowiedniej bryły oraz koloru, który sprawi, że mebel perfekcyjnie zgra się z pozostałymi elementami aranżacji.

Artykuł promocyjny.

Similar Posts