Nie ma wątpliwości, że częściej remontujemy, aniżeli wykańczamy nasze „cztery kąty”. Generalny remont robimy zazwyczaj raz na kilkanaście lat, zaś drobne prace remontowe realizujemy nawet co rok. Ile wydajemy średnio na zmiany w mieszkaniach? Co remontujemy zazwyczaj? Szczegóły przedstawiamy w poniższym tekście.
Remont łazienki i kuchni
Na zmiany tych pomieszczeń decydujemy się zdecydowanie najrzadziej. Wynika to przede wszystkim z wysokich nakładów finansowych, jakie trzeba ponieść w tym celu. Wylicza się, że nowa kuchnia czy łazienka to wydatek rzędu 20 tysięcy złotych. Na zmiany decydujemy się rzadko również dlatego, że prace w tych pomieszczeniach niekorzystnie wpływają na funkcjonowanie w domowej przestrzeni, a sam remont trwa długo.
Zmiany kosmetyczne
Na takie decydujemy się znacznie częściej. Wolimy remonty małych przestrzeni przy minimalnych kosztach, dlatego też prace rozkładamy w czasie. Wybieramy raczej zmianę łóżka w sypialni na nowe łóżko kontynentalne albo zmieniamy niepraktyczne komody na szafy przesuwne. Częściej decydujemy się na gotowe meble, aniżeli szafy na wymiar, ale wynika to raczej z naszej niewiedzy. Okazuje się, że meble wykonane na zamówienie nie muszą kosztować więcej, za to zostają wykonane idealnie wedle naszych indywidualnych preferencji.
Remonty samodzielnie czy z ekipą?
Drobne zmiany, jak malowanie ścian czy położenie tapety zwykle robimy sami, ale już wymiana podłogi wymaga ingerencji fachowca. Samodzielnie składamy meble i je przestawiamy, natomiast prace wymagające specjalistycznej wiedzy i umiejętności powierzamy specjalistom. Na te najlepsze ekipy remontowe trzeba czekać nawet pół roku, w Polsce nadal zauważalny jest ogromny deficyt w tej branży.
Kiedy remontujemy mieszkania?
Zdecydowanie idealny czas na zmiany w nieruchomości, to lato i sezon wakacyjny. Bardzo często poświęcamy urlop na realizację chociaż małego remontu. Co ciekawe, ekipy remontowe zauważyły ostatnio wzmożone zapotrzebowanie na swoje usługi. Okazuje się, że wpływ na to ma trwająca od ponad roku pandemia koronawirusa. Polacy dosłownie zamknięci w „czterech ścianach” zaczęli dostrzegać mankamenty swoich „gniazdek”, a nierzadko musieli dostosować je na przykład do pracy zdalnej. Ponadto, brak możliwości wyjazdów wakacyjnych spowodowało generowanie znacznych oszczędności, które można przecież przeznaczyć właśnie na remont.
Należy przy tym zaznaczyć, że znacząco wzrosły ceny materiałów budowlanych, przez co zaplanowany remont może wynieść finalnie nawet kilka razy więcej. Nadal częściej wymieniamy więc meble na te lepszej jakości albo wybieramy nowe dodatki dekoracyjne, aniżeli decydujemy się na wymianę armatury łazienkowej czy kuchennych szafek.
A Ty zaplanowałeś już zmiany w swoim mieszkaniu? Decydujesz się na solidny remont czy raczej wymianę mebli na te praktyczne i zgodne z obowiązującymi trendami? Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z pomocy projektanta wnętrz, który stworzy w Twoim mieszkaniu idealną przestrzeń, wedle Twoich indywidualnych potrzeb.