Kiedy warto zdecydować się na kurtynę powietrzną? Jak wybrać odpowiednią kurtynę powietrzną? Odpowiedzi znajdziesz u nas. Sprawdź!
Kurtyna powietrzna jeszcze do niedawna była rozwiązaniem spotykanym przede wszystkim w obiektach handlowych, przemysłowych, czy też usługowych. Obecnie coraz śmielej wchodzi do użytku w budynkach mieszkalnych. Czy to dobry pomysł? Sprawdź, kiedy warto się na nią zdecydować.
Jak działa kurtyna powietrzna?
Częste otwieranie drzwi wiąże się z niekontrolowanym ruchem powietrza, który pogarsza komfort cieplny panujący wewnątrz pomieszczenia. Konsekwencją są straty ciepła (lub chłodu) oraz zwiększone koszty ogrzewania (chłodzenia). Można temu zapobiec poprzez montaż kurtyny powietrznej. Co to za urządzenie? Z wyglądu przypomina klimatyzator, z kolei pod względem pełnionej funkcji, można je porównać do wiatrołapu powstrzymującego ciepło lub chłód przed przedostaniem się do dalszych pomieszczeń.
Kurtyna powietrzna działa w oparciu o pracę wentylatora, który emitując strumień powietrza, tworzy barierę, ograniczając tym samym straty ciepła/chłodu (nawet o 60 proc.). Między innymi z tego powodu rozwiązanie to cieszy się rosnącą popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Co ważne, w zależności od swoich potrzeb, możesz zdecydować się na wariant „ciepły” lub „zimny” urządzenia.
Grzewcza kurtyna powietrzna
Grzewcza (ciepła) kurtyna powietrzna to urządzenie nieprzepuszczające zimnego powietrza. Jej podstawowym zadaniem jest utrzymywanie ciepła, nie zaś jego dostarczanie. Sprawdza się więc w ogrzewanych pomieszczeniach, które są narażone na wychłodzenie np. wejście główne do domu. Jak działa taka kurtyna? Najczęściej jest wyposażona w elektryczną nagrzewnicę, która dostarcza ciepłe powietrze.
Chłodnicza kurtyna powietrzna
Chłodnicze (zimne) kurtyny powietrza są używane do ochrony przestrzeni chłodzonej lub klimatyzowanej. Urządzenia tego typu nie są wyposażone w wymiennik ciepła. W jakim celu się je stosuje? Zimne kurtyny utrzymują niską temperaturę w całej przestrzeni. Dlatego są często instalowane na wejściu do sklepów, przychodni, kawiarni, urzędów, tudzież innych obiektów usługowych przez które przewija się spora liczba osób, a drzwi są często otwierane. Zimna kurtyna powietrzna w domu jednorodzinnym może spełniać jeszcze inną rolę. Będzie m.in. hamować wlot owadów podczas gdy drzwi są otwarte oraz eliminować przeciągi.
Kiedy warto zdecydować się na kurtynę powietrzną w domu?
Kurtyny powietrzne montuje się nad drzwiami wejściowymi (można także nad tymi wychodzącymi na taras, czy balkon które często pozostają otwarte), dzięki czemu napływające z zewnątrz masy powietrza nie mieszają się z tymi wewnątrz obiektu. Kiedy będzie to dobre rozwiązanie? Warto przemyśleć montaż kurtyny, jeśli chcesz:
- obniżyć koszty ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń,
- utrzymać optymalną temperaturę i wilgotność,
- zmniejszyć ilość pyłu i kurzu przedostających się do wnętrza,
- zablokować wlot owadów do pomieszczeń,
- oszczędzić miejsce na wiatrołap.
Montaż kurtyny może znacząco wpłynąć na komfort domowników, a także sprawić, że we wnętrzu będzie panowała idealna temperatura. I to bez względu na to, jaka pogoda panuje na zewnątrz.
Jak wybrać odpowiednią kurtynę powietrzną?
Kupując kurtynę powietrzną (zarówno ciepłą, jak i zimną), warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Jednym z najważniejszych jest szerokość drzwi, nad którymi będzie zamontowana. Aby urządzenie stworzyło skuteczną barierę dla napływającego powietrza, powinno być ono co najmniej tak samo szerokie, jak drzwi (inaczej powietrze przedostanie się przez strefy boczne). Kolejna istotna sprawa, to prędkość przepływu powietrza. Im większa, tym efektywniejsza będzie praca kurtyny.
Kurtyny powietrzne Noxa Blue King
Szukasz urządzenia, które najlepiej spełni to zadanie? Sprawdź naszą ofertę Noxa, to cała paleta rozwiązań z branży HVAC, również szkolenia HVAC: https://zymetric.pl/szkolenia
prawdź ofertę NOXA klimatyzacja ścienna: https://www.noxa.pl/klimatyzacja-scienna/
Urządzenie posiada obudowę z blachy stalowej w kolorze białym, o konstrukcji ognioodpornej. W kurtynach ciepłych zastosowano nagrzewnice typu PTC, które eliminują ryzyko przebić bądź zwarć nawet przy wysokiej wilgotności powietrza.
Wyłączenie wentylatora w wersji „ciepłej” następuje 3 minuty po wyłączeniu kurtyny, aby chronić nagrzewnicę przed przegrzaniem. Dodatkowo kurtyny wyposażone są w styk drzwiowy umożliwiający podłączenie zewnętrznego czujnika załączającego urządzenie w momencie ich otwarcia. Wszystkie kurtyny (zimne/ciepłe) wyposażone są standardowo w bezprzewodowy sterownik. Dodatkowo sterownik kurtyn zimnych umożliwia regulację prędkości wypływu powietrza.
Intuicyjna obsługa, wysokie parametry i nowoczesny design pozwolą na łatwe dopasowanie urządzenia do Twoich potrzeb. Przekonaj się o tym oraz zyskaj idealny klimat w swoim domu.
Artykuł sponsorowany.