Ogrzewanie kominkowe DGP (dystrybucja gorącego powietrza) jest wciąż jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań grzewczych w polskich domach. Kominek ma tę znaczącą zaletę, że oprócz tego, iż nadaje pomieszczeniu wyjątkowy nastrój, może ogrzać równomiernie wszystkie pomieszczenia, przyczyniając się jednocześnie do obniżenia rachunków. Czym jest i jak działa system DGP? O tym (i nie tylko) rozmawialiśmy ze specjalistą ds. technologii produktu z Defro Home – jednego z największych producentów wkładów kominkowych w Polsce.
Czym jest system DGP?
System DGP, czyli system dystrybucji gorącego powietrza, to rozwiązanie, dzięki któremu można efektywnie i tanio ogrzać cały dom. Jak wyjaśnia przedstawiciel firmy Defro – kominek podłączony do systemu rur DGP pozwala dystrybuować ogrzane we wkładzie kominkowym powietrze do wszystkich pomieszczeń równomiernie i relatywnie szybko. Istnieją dwa sposoby instalacji DGP – nadmuchowy (wymuszony) i grawitacyjny. Ogrzewanie nadmuchowe wiąże się z dołączeniem do instalacji DGP specjalnej turbiny (podciśnieniowej lub nadmuchowej), dzięki której ciepłe powietrze równo rozprzestrzenia się kanałami do poszczególnych miejsc. Z kolei ogrzewanie grawitacyjne ma mniej skomplikowany przebieg. Do dystrybucji ciepła wystarczy tu jedynie siła grawitacji, bazująca na różnicy gęstości (temperatury) powietrza.
Wybór któregoś z tych rozwiązań powinien być dokładnie przemyślany, ponieważ ma kluczowy wpływ na to, czy kominek DGP spełni oczekiwania domowników i zapewni im tyle ciepła, ile potrzebują.
Jak wygląda eksploatacja kominka w systemie DGP?
Mówiliśmy, że system DGP wymaga instalacji szeregu kanałów, więc najlepiej zacząć od tego, że kominek z dystrybucją gorącego powietrza nie odbiega w zasadzie wyglądem od innych, zwykłych kominków, jakie znamy. Kominki z wkładem powietrznym, zresztą podobnie jak te z płaszczem wodnym, są zabudowane, a przewody rozprowadzające ciepło zwykle ukrywa w ścianach budynku. Dzięki temu kominek stanowi doskonały element aranżacyjny, który dodaje wnętrzu niezwykłego charakteru.
Chociaż sam kominek nie zajmuje wiele miejsca, wymaga wygospodarowania dodatkowej powierzchni na składowanie opału. Część przygotowanych polan można trzymać w salonie przy kominku, a resztę drewna sezonowanego należy przechowywać na zewnątrz pod zadaszeniem. Eksploatacja ogrzewania w systemie DGP wiąże się z pewnymi aktywnościami. Poza wspomnianym już dbaniem o opał, są to czynności dotyczące użytkowania samego kominka. Aby system był sprawny i wydajny, konieczne jest regularne oczyszczanie paleniska i opróżnianie popielnika, dbanie o drożność przewodów kominowych oraz pamiętanie o corocznych przeglądach!
Warto tu jeszcze nadmienić, że prawidłowe palenie w kominku, w zgodzie z zaleceniami producenta, wpływa na żywotność oraz właściwe działanie instalacji.
Dla przykładu, używanie zbyt wilgotnego drewna na opał nie tylko jest mniej wydajne, przez co także droższe, ale również wywołuje tabuny szkodliwego dymu, nie wspominając już o zabrudzonej sadzą szybie, która pokrywa się grubą warstwą czarnej mazi, nawet mimo aktywnego systemu czystej szyby (standardowego wyposażenia wkładów kominkowych Defro).
Czy ogrzewanie kominkowe DGP jest opłacalne?
Głównym atutem ogrzewania kominkowego DGP jest jego potencjał ekonomiczny. Wykorzystanie kominka powietrznego do dogrzewania domu to jeden z najprostszych sposobów na obniżenie rachunków. Dogrzewania, bowiem w zgodzie z polskim prawem budowlanym kominek nie może stanowić jedynego źródła ciepła, lecz musi współistnieć z inną instalacją grzewczą. Niemniej jednak – zaznacza specjalista z Defro – system DGP i tak jest inwestycją bardzo opłacalną, ponieważ pozwala na stosowanie jednego z najtańszych na rynku paliw – drewna – w zasadzie przez większą część roku. Poza sezonem zimowy, palić w kominku można już od wczesnej wiosny do późnej jesieni, kiedy temperatura na zewnątrz oscyluje wokół zera. Ponadto coraz cieplejsze zimy pozwalają niemal zapomnieć o instalacji centralnego ogrzewania i, o ile nie pojawiają się siarczyste mrozy, stosować wyłącznie ogrzewanie kominkowe. A to przynosi naprawdę spore oszczędności!
Czy warto zdecydować się na ogrzewanie DGP?
Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wybór odpowiedniej instalacji grzewczej zależy od wielu różnych czynników i powinno być omówione z fachowcem, który uwzględni zapotrzebowanie energetyczne danego budynku – mówi ekspert Defro. Niemniej jednak to bardzo sprawny system, który jest instalacją niezawodną, i co ważne, stanowi skuteczną alternatywę w przypadku awarii prądu lub braku dostaw gazu. Poza tym kominek z dystrybucją gorącego powietrza zapewnia efektywne ogrzewanie całego domu szybko i niedrogo. Dla tych, którzy się jeszcze wahają, to chyba wystarczający argument – konkluduje specjalista z Defro Home.