Ogród

Jak przygotować plac zabaw w ogrodzie

Jak przygotować plac zabaw w ogrodzie

Krzewy, drzewa, kwiaty, a wśród nich liczne atrakcje dla dzieci. Każda rodzina z dziećmi posiadająca ogród, powinna pomyśleć o tym, aby jak najefektywniej wykorzystać ogrodową przestrzeń i przygotować dla maluchów choćby malutki plac zabaw. Praktycznie nie ma żadnych problemów, aby znaleźć odpowiednie urządzenia, sprzęty, które stanowić będą podstawę placu zabaw. Trzeba jednak mieć pojęcie o tym, że pewne rozwiązania, które zostaną zastosowane, są determinowane choćby przez wielkość ogrodu, wiek dzieci, możliwości finansowe. Nie można również zapominać choćby o kwestiach bezpieczeństwa. Jak zatem prawidłowo stworzyć ogród przyjazny dzieciom?

Najlepsze miejsce w ogrodzie na plac zabaw

Gdzie najlepiej zlokalizować miejsce zabawy dla maluchów, kiedy trzeba jeszcze pamiętać o roślinności i innych elementach ogrodu?

Zasadniczo odradza się, gdy jest to możliwe, stawiania placu zabaw w centralnej części ogrodu. Jest to złe miejsce z prostej przyczyny, a mianowicie wszystkie pozostałe elementy pieczołowicie przygotowanego ogrodu zejdą na dalszy plan. Problemem może być również to, że podczas regularnych zabaw, męczący może stać się głośny, stały harmider. Jeżeli to możliwe, plac zabaw warto umiejscowić gdzieś z boku. Warto jednak zadbać o to, aby to miejsce było doskonale widoczne z tarasu, okien. Dzięki temu dzieciaki będą cały czas pod czujnym okiem rodziców.

Dobrze, kiedy plac zabaw nie jest wystawiony stale na promienie słoneczne. Lepiej zaaranżować go w miejscu częściowo zacienionym, co znacznie zwiększy komfort zabawy, jak i również będzie to bezpieczniejsze z uwagi na zdrowie dzieci. Należy również unikać miejsc w sąsiedztwie oczek wodnych, twardych podłoży, wszystko oczywiście w ramach bezpieczeństwa.

Szykując plac dla dzieci, powinno wykorzystać się do tego proste podłoże, bez spadów. Jeżeli w ogrodzie znajdują się górki, spady, to warto je zaaranżować na sezon zimowy. Będą znakomitym miejscem na mini stok do zjeżdżania np. na sankach.

Unika się stawiania ogrodowych placów zabaw w pobliżu płotu, bramy, za którymi znajduje się ulica. Takie ulokowanie nie jest bezpieczne, a każdy rodzic powinien dążyć o jak najlepszego odseparowania miejsca zabaw swoich dzieci od zagrożeń, które mogą czyhać na nie po drugiej stronie płotu.

Czy plac zabaw należy przygotować na trawie? Lepszym pomysłem jest zakup specjalnego podłoża, takiego jak płyty gumowe, czy też pianka amortyzacyjna. Zapewnia lepszą równowagę, pozwala na lepszy montaż urządzeń służących do zabawy. Są to również podłoża bezpieczniejsze w przypadku upadków dzieci niż np. trawa, twarda ziemia.

Jak dostosować atrakcje na placu zabaw do wieku dzieci?

Dzieci często zmieniają swoje zainteresowania, co jest naturalne. To, co interesowało trzylatka, dla pięciolatka będzie nudne. Dlatego atrakcje dziecięce w ogrodzie powinny być dostosowane do wieku. Małe dzieci, tak do trzeciego roku życia, powinny mieć urządzenia nieskomplikowane. Na pewno idealnie sprawdzi się piaskownica, a także małe huśtawki. Dzieci w wieku przedszkolnym rozpiera energia, skaczą, biegają. Dbać trzeba zatem, aby na placu zabaw były zjeżdżalnie, małe tory przeszkód czy huśtawki. Najstarsze dzieciaki, te w wieku szkolnym będą już wolały np. pograć w piłkę, czy korzystać z domku na drzewie.

Oczywiście znajdą się również elementy placu zabaw, które będą interesowały wszystkie dzieci, bez względu na wiek. Do uniwersalnych urządzeń można zaliczyć trampoliny, baseny. Przy ich wyborze jednak należy kierować się jakością, a nie tylko i wyłącznie szukać jak najtańszych sprzętów.

Bezpieczeństwo na placu zabaw

Stawiając plac zabaw dla swoich dzieci, trzeba zadbać o odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Co będzie zatem do wykonania, aby bez obaw pozwolić dzieciom na zabawę?

Zacząć warto od drugiego planu placu zabaw w ogrodzie. Mianowicie zwrócić trzeba uwagę na to, jakiego rodzaju roślinność znajduje się w naszej zielonej oazie. Mając dzieci, nie tylko w sytuacji, gdy stawiamy plac zabaw, zanim będą korzystały z uroków ogrodu, warto zrezygnować z roślin trujących. Tak samo nie zachęca się do posiadania roślinności iglastej, czy też posiadającej ciernie. Pamiętajmy, dzieci są niezwykle ciekawe świata, dlatego niczym dziwnym nie jest, że chętnie dotykają różnych roślin, a nawet próbują ich smakować. Lepiej więc zapobiegać problemom i postawić na roślinność w pełni przyjazną, bezpieczną dla dzieci.

Planując plac zabaw, koniecznie należy przygotować odpowiednie odległości pomiędzy urządzeniami. Zbytnia bliskość może stwarzać zagrożenie dla dzieci. Szczególnie o tej zasadzie bezpieczeństwa powinni pamiętać wszyscy ci, którzy mają mało miejsca, a chcą postawić jak najwięcej urządzeń do zabawy.

Kupując urządzenia, które będą dostarczały dzieciom frajdy, nie można kierować się tylko przystępną ceną. Bardzo ważny jest materiał, z jakiego zostały wykonane. Kupuje się sprzęt tylko taki, który posiada odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa.

Piaskownica znajduje się na większości ogrodowych placów zabaw. Jeżeli nie jest ona zamykana, to powinno się zadbać o jej prawidłowe osłonięcie. Wynika to z faktu, że gośćmi piaskownicy są nie tylko dzieci, ale i np. koty, dla których staje się kuwetą. Dlatego osłaniając piaskownicę, dbamy o zdrowie maluchów.

Artykuł przygotowany we współpracy z: http://rododendrony.com.pl/

Similar Posts