Porady

Dzwonek bezprzewodowy czy przewodowy? Co wybrać?

Dzwonek bezprzewodowy czy przewodowy? Co wybrać?

Odpowiednie akcesoria do domu są ważne dla zapewnienia właściwego komfortu. Bardzo często zapominamy jednak o drobnych elementach, które także wpływają na wygodę. Wiele osób niespecjalnie zastanawia się nad wyborem odpowiedniego dzwonka, choć ma to tak naprawdę bardzo duże znaczenie, dlatego w dzisiejszym poradniku zastanowimy się jaki model wybrać, kiedy lepiej sprawdzi się klasyczny, a kiedy bezprzewodowy.

Dzwonek bezprzewodowy – wybór ma znaczenie

Warto wiedzieć, że dzwonek do drzwi czy też do furtki musi spełnić szereg określonych wymagań. Jak wiadomo montaż zewnętrzny sprawia, że niezbędne jest zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń. Na samym początku konieczne jest zastosowanie systemów hermetycznych, czyli po prostu wodoszczelnych, które chronią przed zalaniem i uszkodzeniem całego systemu. Należy zwrócić uwagę na system zasilania. Tutaj są dwie możliwości. Można wybrać model na baterie bądź też zdecydować się na zasilany przez akumulator. W tego typu dzwonkach komunikacja odbywa się drogą radiową. Trzeba tutaj wiedzieć, że modele bezprzewodowe są droższe od tych przewodowych. Mogą także służyć jako urządzenia przywoławcze. Kolejnym istotnym czynnikiem jest odporność na warunki atmosferyczne, niezależnie od panującej pory roku, a więc obudowa musi być odporna na działanie deszczu, śniegu, ale również wiatru czy słońca. Kolejnym parametrem, który zasługuje na szczególną uwagę jest klasa szczelności, która opisywana jest jako stopień ochrony IP. Najlepiej wybierać modele, które mają klasę szczelności IP 44. Zawsze jednak zaleca się montaż pod daszkiem.

Zasięg dzwonków bezprzewodowych i prosty montaż

Wybór dzwonków bezprzewodowych jest naprawdę duży. Oczywiście wszystko zależy od budżetu jakim się dysponuje. Im lepsza klasa szczelności i ciekawszy design, tym wyższa cena. Najczęściej spotykane są modele, które mają zasięg około 100 metrów, choć można wybrać nawet takie o zasięgu dochodzącym do pół kilometra. Im większy zasięg, tym należy większą uwagę zwracać na odpowiednie rozmieszczenie elementów instalacji. Dzięki temu można zniwelować zakłócenia spowodowane dzwonkami sąsiadów. Można również sparować większą ilość nadajników, co także znacząco zmniejszy problem. Kolejną zaletą dzwonków bezprzewodowych jest bardzo łatwy montaż. Wystarczy tylko zamontować nadajnik, używając do tego odpowiedniego wkrętu czy haka, ewentualnie taśmy klejącej. Z kolei odbiornik musi być podłączony do gniazdka elektrycznego o napięciu zasilającym 210-240 V, przy czym zużycie energii jest niewielkie.

A może dzwonek przewodowy?

Można również zdecydować się na dzwonek przewodowy. Jego instalacja jest zdecydowanie trudniejsza. Z kolei cena na pewno niższa. Otóż aby go zamontować należy przygotować odpowiednie okablowanie i instalację, najlepiej zrobić to już w trakcie budowy domu, gdyż w innym wypadku konieczne będzie kucie w ścianach, co niestety jest procesem niezwykle czasochłonnym. Wybierając dzwonki przewodowe trzeba szczególną uwagę zwracać na klasę wodoszczelności, która oczywiście powinna być jak najwyższa, aby nie doszło do zalania instalacji, co mogłoby spowodować nie tylko jej uszkodzenie, ale także spięcie, prowadzące do pożaru.

Jaki dzwonek najlepiej wybrać?

Wybór dzwonka do drzwi nie jest wcale taki łatwy, gdyż w dużej mierze ma na niego wpływ budżet. Zdecydowanie lepszym wyborem są dzwonki bezprzewodowe, które są droższe, natomiast bezpieczniejsze. Nawet w przypadku zalania instalacji nie występuje ryzyko pożaru. Jedyną wadą może być wyższa cena. Niemniej biorąc pod uwagę także estetykę, warto zainwestować w taki model.

Głośność dzwonka – jaką wybrać?

Głośność dźwięki dzwonka należy dobrać do swoich preferencji. Jeżeli mieszka się przy ruchliwej drodze, to zdecydowanie lepiej go pogłośnić. Oczywiście nie zawsze takie rozwiązanie się sprawdza. Na szczęście są jeszcze inne możliwości, które zwiększają komfort użytkowania. Można wybrać dzwonek bezprzewodowy, który wibruje bądź też wysyła sygnały ledowe. Oczywiście do wyboru jest także melodia, a najbardziej klasyczny jest dźwięk gongu.

Jeżeli nadal zastanawiacie się, jaki dzwonek wybrać, to rekomendujemy model bezprzewodowy. Jest trwały i niezawodny. Ponadto posłuży na długi czas.

Similar Posts