Porady

Dlaczego dachówka zielenieje?

Dlaczego dachówka zielenieje?

Dach to jeden z najważniejszych elementów każdego domu. Spełnia nie tylko ważne funkcje użytkowe – chroniąc przed deszczem, wiatrem i wieńcząc całą budowę. Ale ma również ważne znaczenie estetyczne. Dlatego zieleniejąca dachówka to dość duży problem. Dlaczego dach zielenieje? Czy da się temu zapobiec? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Dlaczego dachówka zielenieje

Wiele osób myśli, że pojawienie się zielonego nalotu to znak, że pokrycie dachowe jest słabej jakości. To nie prawda. Problem dotyczy zwłaszcza dachów wysuniętych na północ lub północny zachód. Również dachy domów znajdujących się blisko lasu, w miejscu zacienionym, bez przewiewu są narażone na powstawanie zielonego nalotu. Na skutek braku odpowiedniej cyrkulacji powietrza, na dachu zbiera się wilgoć, tworząc idealne warunki do powstawania mchów i porostów. Z czasem pojawia się zielony nalot, co jest procesem naturalnym.

Dachówka, czy to ceramiczna czy cementowa, jest narażona na porastanie w takim samym stopniu jak inne rodzaje pokryć dachowych. Choć jest dużo prawdy w tym, że porowate, nierówne powierzchnie są bardziej podatne na tego typu zanieczyszczenia. Łatwiej gromadzi się w nich woda, stwarzając dogodne warunki do rozwoju osadu.

Z jak zapobiegać

Zamiast walczyć z już istniejącym mchem lepiej zapobiegać jego pojawieniu się. Nowy dach warto zaimpregnować specjalistycznymi preparatami. Można je kupić w niemal każdym markecie budowlanym. Ważne jest to by przed nałożeniem impregnatu dokładnie umyć dach. Innym rozwiązaniem jest montaż specjalnych, miedzianych kształtek. Miedź, wchodząc w reakcję z wodą skutecznie zapobiega osadzaniu się zielonych nalotów. Również  w tym przypadku konieczne jest wcześniejsze doczyszczenie dachu. 

A co gdy na profilaktykę jest już za późno? Gdy nalot jest jeszcze świeży można spróbować wyczyścić dach przy pomocy myjki ciśnieniowej. Gdy osad wrósł mocniej lepiej zlecić jego usunięcie profesjonalnej firmie. Nie każda dachówka może być szorowana i czyszczona przy użyciu ostrego narzędzia i detergentów. Dlatego lepiej poszukać firmy, która się w tym specjalizuje, bez uszczerbku dla pokrycia dachowego. 

By nie pakować się w dodatkowe koszty najlepszym rozwiązaniem jest właściwa impregnacja, która sprawi, że dachówka będzie świetnie wyglądać przez wiele, wiele lat. Więcej na tema dachówki znajdziecie na http://fachowydekarz.pl/

 

Similar Posts