Budowa

Budowa dachu – o czym warto wiedzieć?

Budowa dachu – o czym warto wiedzieć?

Jednym z trudniejszych etapów budowy domu jest stawianie dachu. To bardzo istotny z najważniejszych elementów budynku, dlatego warto dokładnie przemyśleć każdy związany z nim szczegół. Jeśli planujesz remont leciwego dachu lub stoisz przed wyzwaniem budowy nowego od podstaw – te informacje z pewnością będą dla Ciebie przydatne. Zapraszamy do lektury.

Odpowiednia konstrukcja

Bez względu na to, czy planujemy budowę, czy odnowienie dachu, tym, co powinno przykuć naszą uwagę, jest konstrukcja. To od jej stabilności i wykonania zależy bowiem bezpieczeństwo domowników. Istnieje kilka rodzajów dachów, które różnią się od siebie kształtem. Te najbardziej klasyczne o spadzistej formie można spotkać w zdecydowanej większości polskich domów. Konstrukcja oparta jest zazwyczaj na drewnianej więźbie wzbogaconej pionowymi podporami lub też podparta na zewnętrznych ścianach domu. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku powstaje jednak solidny szkielet, który staje się podporą dla łat, stanowiących warstwę dla ostatecznie wybranego materiału pokryciowego.

Oprócz powstałego szkieletu dobrze wykonana konstrukcja powinna być wzbogacona o warstwę izolacyjną (np. folię para przepuszczalną), która sprawi, że dom będzie „oddychał”.

Poszycie – na co zwrócić uwagę?

Ostatnim etapem budowy dachu jest wybór materiału poszycia. W naszym klimacie najczęściej wybierane są dachówki i blachodachówki. Co je różni? Podstawowa różnica leży w materiale, z którego zostały wykonane. Dachówki ceramiczne lub cementowe są znacznie cięższe niż ich odpowiedniki z blachy, dzięki czemu doskonale tłumią dźwięk deszczu podczas opadów. Co prawda nie rdzewieją, ale za to z czasem może się pojawić na nich mech, dlatego warto je raz na kilka lat zaimpregnować specjalnym preparatem.

Poszycie musi być szczelne, dlatego wszelkie powstałe w trakcie montażu luki lub, co gorsza, rysy lub pęknięcia, powinny zostać natychmiast zabezpieczone. Kładąc poszycie, warto także odpowiednio dobrać rynny https://www.bricomarche.pl/budowanie/dach-i-rynny i rury spustowe. Kluczową rolę odgrywa dopasowanie ich przekroju do powierzchni oraz kąta nachylenia, gdyż wpływa to na właściwe odprowadzanie gromadzonych opadów. Zbyt mała średnica lub niedopasowana do metrażu ilość także nie zapewnią sprawnego odwodnienia konstrukcji. Wybierając rynny, nie można także pominąć kwestii pasa nadrynnowego oraz uważać, aby całość została stabilnie osadzona w murach, aby uniknąć ewentualnego odczepienia się od konstrukcji.

Similar Posts