Zakup instalacji fotowoltaicznej ma bezpośredni wpływ na wysokość rachunków za prąd. W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie, głównie ze względu na możliwość zaoszczędzenia. W artykule omawiamy, jaki wpływ ma system fotowoltaiczny na wysokość rachunków za prąd. Sprawdź!
W jaki sposób rozlicza się za energię posiadacz fotowoltaiki?
Decydując się na instalację fotowoltaiczną, stajesz się prosumentem – producentem i konsumentem energii elektrycznej. System fotowoltaiczny przekształca promienie słoneczne w energię elektryczną, która może być wykorzystywana do zasilania urządzeń w Twoim domu lub firmie. Nadwyżka wyprodukowanej energii, której nie uda Ci się zużyć, jest wysyłana do sieci energetycznej.
W Polsce obowiązuje system opustów, który reguluje rozliczenia pomiędzy prosumentem a dostawcą energii. W ramach tego systemu za każdą kilowatogodzinę (kWh) energii wprowadzonej do sieci, możesz odebrać część tej energii w późniejszym czasie. Zazwyczaj jest to 80% w przypadku instalacji do 10 kW i 70% dla większych instalacji, co oznacza, że 20% lub 30% energii oddanej do sieci stanowi swego rodzaju opłatę za magazynowanie energii w sieci.
Inaczej wygląda to w przypadku posiadaczy magazynów energii. Tego typu akumulatory pozwalają na przechowywanie nadwyżek prądu we własnym zakresie, dzięki czemu możesz odzyskać 100% tej energii, która została wyprodukowana w nadmiarze.
Jak wygląda rachunek za prąd użytkownika fotowoltaiki?
Podstawową zmianą, jaką zauważysz na swoim rachunku, jest znaczne obniżenie opłat za zużycie energii elektrycznej. Dzięki własnej produkcji prądu nie musisz kupować energii od dostawcy, co bezpośrednio przekłada się na mniejsze opłaty. W miesiącach letnich, kiedy produkcja energii ze słońca jest najwyższa, możesz nawet całkowicie wyeliminować opłatę za zużycie energii – podkreślają specjaliści z https://www.esoleo.pl/.
Warto jednak pamiętać, że na rachunki za prąd składa się nie tylko zużycie energii, ale również opłaty stałe. Zawierają one m.in. opłatę przesyłową czy opłatę abonamentową. Mimo iż nie da się ich całkowicie wyeliminować, ich wartość jest zazwyczaj stosunkowo niska w porównaniu do całkowitych kosztów energii.
W okresach, gdy produkcja energii ze słońca jest mniejsza niż zapotrzebowanie (np. zimą lub w nocy), konieczne będzie pobieranie energii z sieci. W praktyce oznacza to, że choć rachunki za prąd będą niższe, mogą pojawić się pewne koszty związane z zakupem energii od dostawcy. Dzięki systemowi opustów te koszty są znacznie mniejsze niż w przypadku braku instalacji fotowoltaicznej.
Od czego zależą Twoje rachunki za prąd?
Jeśli posiadasz fotowoltaikę, Twoje rachunki za prąd nie zależą wyłącznie od stałych kosztów czy pory, w jakiej będziesz zużywać najwięcej energii. Istotnym czynnikiem jest również moc paneli fotowoltaicznych. Im jest większa, tym więcej energii jesteś w stanie wyprodukować. Z tego względu tak ważne jest, by instalacja była indywidualnie dopasowana do Twojego gospodarstwa.
Zbyt mała instalacja nie będzie produkować dostatecznej ilości energii, co może oznaczać konieczność dokupowania prądu z sieci. Zbyt duża instalacja może prowadzić do niewykorzystania całej wyprodukowanej energii i niepotrzebnej inwestycji w panele o dużej mocy.
Wydajność instalacji fotowoltaicznej zależy także od nasłonecznienia, które jest różne w zależności od lokalizacji. Znaczenie będzie miał tutaj nie tylko region, w jakim mieszkasz, ale także lokalizacja samych paneli fotowoltaicznych. Powinna być dopasowana tak, by możliwe było uzyskanie najefektywniejszej pracy systemu. Z tego względu tak istotny jest wybór rzetelnej firmy fotowoltaicznej, np. Esoleo.pl.
Fachowcy zajmą się zarówno odpowiednim doborem urządzenia, montażem, jak i ulokowaniem paneli fotowoltaicznych. Do montażu systemu potrzebne są określone uprawnienia. Proces ten nie należy do najprostszych, a więc wybór firmy fotowoltaicznej musi być przemyślany.
Materiał promocyjny.