Porady

Co zamiast sieci kanalizacyjnej? Sprawdź oczyszczalnie lokalne!

Co zamiast sieci kanalizacyjnej? Sprawdź oczyszczalnie lokalne!

Nie na każdym terenie można założyć kanalizację. A czasem po prostu inne rozwiązania lepiej się kalkulują, jako tańsze i wygodniejsze. Dlatego bywa, że zamiast kanalizacji gmina decyduje się na montaż oczyszczalni lokalnej. Czym takie oczyszczalnie się charakteryzują?

Gdzie lokalne oczyszczalnie?

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że ścieki trzeba gdzieś odprowadzać. Ale nie wszędzie można zastosować sieć kanalizacyjną. Są sytuacje, kiedy trzeba poszukać dla niej alternatyw. A bywa i tak, że choć nic nie stoi na przeszkodzie, by wdrożyć zwyczajną kanalizację, i tak wybierane są alternatywy ze względu na swoje zalety.

Ale jaka może być alternatywa dla sieci kanalizacyjnej? Otóż można zdecydować się na budowę oczyszczalni lokalnej. Gdzie można zastosować takie rozwiązanie?

Otóż oczyszczalnie tego typu służą do oczyszczania ścieków bytowo-gospodarczych oraz tych ścieków przemysłowych, które są do nich zbliżone składem. Takie rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim w przypadku osiedli mieszkaniowych, ale zastosowanie znajduje również w biurowcach, szkołach, pensjonatach, hotelach, ośrodkach rekreacyjnych i konferencyjnych, a także stacjach benzynowych.

Dlaczego warto zdecydować się na oczyszczalnię lokalną?

Czemu lokalna oczyszczalnia ścieków to nieraz lepszy wybór niż tradycyjna sieć kanalizacyjna? Argumentem mogą być względy finansowe. W przeliczeniu na mieszkańca, oczyszczalnie lokalne to często niższy koszt inwestycji niż budowa sieci kanalizacyjnej (ekodren.pl), a nawet niż modernizacja już istniejącej. Niskie są też koszty eksploatacji.

Inną zaletą jest wygoda takiego rozwiązania. Lokalna oczyszczalnia ścieków może działać bezobsługowo i to bez pobierania prądu elektrycznego. To oznacza, że nie ma czynników, które mogłyby wpłynąć na zatrzymanie jej pracy. Niektóre oczyszczalnie zaopatrzone są w system sterowania przepływem, dzięki czemu pracują stabilnie nawet podczas nieregularnego dopływu ścieków. Szczególnie duże znaczenie ma to dla restauracji, hoteli, pensjonatów, szkół i innych dużych inwestycji, w przypadku których występują sezonowe wahania ilości ścieków.

Kolejną kwestią jest bezproblemowa instalacja. Nowoczesne systemy oczyszczania ścieków z wykorzystaniem takich właśnie oczyszczalni nie zajmują dużo miejsca. Jeśli przy tym oczyszczalnia ma kompaktową, jednoczęściową obudowę, instalacja jest wygodna i przebiega szybko. Oczyszczalnię bez problemów można dopasować do charakterystyki ścieków i głębokości odpływu.

Jak działają lokalne oczyszczalnie ścieków?

Takie oczyszczalnie często wykorzystują połączenie procesów tlenowych w złożu fluidyzacyjnym. Początkowy etap oczyszczania dokonuje się w osadniku wstępnym. Tam zatrzymywane są gruboziarniste elementy stałe.

Następnie dokonuje się oczyszczanie biologiczne – mikroorganizmy oddziałują na ścieki w obecności tlenu, doprowadzanego dyfuzorami powietrza. Produktem ubocznym biologicznego oczyszczania ścieków jest osad. Okłada się on w osadniku wtórnym do dalszego oczyszczania

Similar Posts